עוד שעה אחת / נגיב מחפוז / זמורה

עוד שעה אחת

נגיב מחפוז / זמורה  

רומן משפחתי קומפקטי ובה בעת סיפור פוליטי-חברתי ספוג ביקורת: על מלחמות ומחירן הכבד; על המתח בין ערכים חילוניים לאמונות דתיות; על דור צעיר ותועה, הטרוד לרוב בענייניו האישיים, נאנק תחת עול הפרנסה ומחירי נדל"ן מאמירים ושוקל פתרונות למצוקתו גם במגורים ועבודה מעבר לים; על מדינות המפרץ שבניהן נוהרים למצרים לעסקים ושעשועים ומלבים את פערי המעמדות בין עניים לעשירים; ועל מנהיגים הנושאים בכנפיהם תקוות והבטחות חדשות, אך מביאים איתם אכזבה ומפח נפש. 

מעל כל אלה מרחף כל העת גיבור משנה חמקמק: הזמן. שעון החול הולך ואוזל, רומז מחפוז בכתיבה חסכנית ואינטנסיבית. אולי מוטב להניח לעימותי העבר ולעלות על הרכבת לעתיד, בטרם יהיה מאוחר מדי? המקום: פרוור של קהיר. הזמן: שנות השלושים  עד שלהי שנות השבעים של המאה העשרים, ובייחוד תקופת שלטונם של הנשיאים גמאל עבד אל-נאצר ואנוור סאדאת. 

העלילה: קורותיהם של שלושה דורות במשפחה אחת על רקע שינויים פוליטיים, חברתיים, כלכליים ותרבותיים מפליגים בהיסטוריה של מצרים. אהבות ושברונות לב, מאסרים ורדיפות ובית ישן אחד שבני הדור השלישי דוחקים בסבתם למכור כדי לדאוג לעתידם, מתערבבים באירועים סוערים בחיי העם והאומה: מהפכת הקצינים ב-1952, הלם התבוסה של 1967 והמלחמה ב-1973 שבה נפצע אחד הנכדים, ולבסוף שיחות קמפ דיוויד והסכם השלום עם ישראל, שבני המשפחה חלוקים ביניהם באשר לתועלת שהוא צופן בחובו. 

הספר ראה אור בערבית לראשונה ב-1982, שנים ספורות לאחר חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים וזמן לא רב לאחר ההתנקשות בסאדאת. תרגומו מתפרסם בעברית בשנת הארבעים להירצחו. 

נגיב מחפוז (2006-1911), חתן פרס נובל לספרות, הינו יליד קהיר, הוא מגדולי הסופרים הערבים במאה העשרים. עם יצירתו הפורה והמגוונת נמנים מחזות, מאמרים, מאות סיפורים קצרים וכארבעים רומנים. ספריו תורגמו לעשרות שפות. 

174 עמ', 96 ₪.