עפרה חזה בדואט עם זוהר ארגוב

קולם לא נדם ## קבלו את עפרה חזה וזוהר ארגוב בדואט "כאן לעולם" ## ערוץ כאן וחברת Session 42 מציגים: שיר הבינה המלאכותי העברי הראשון

יורם מארק-רייך

כדאי לדעת

צילום: באדיבות כאן ארכיון

במלאת 75 שנה למדינה, כאן תאגיד השידור הישראלי מציג שיר חדש בשיתוף עם חברת המוזיקה והטק Session 42, המבוסס על טכנולוגיות בינה מלאכותית חדשנית. השיר מספק הזדמנות לשמוע יצירה חדשה של שניים מהזמרים הגדולים בתולדות הזמר הישראלי – עפרה חזה וזוהר ארגוב, שהלכו לעולמם בטרם עת, וחשבנו שקולם נדם לנצח.

השיר "כאן לעולם" נכתב והולחן על ידי רון ביטון, רועי מכלוף וטל פורר שגם הפיק מוזיקלית, שולח מסר אישי, אך גם לאומי, של געגועים. געגועים האחד לשני ולמה שהיינו פעם. 

כאן, תאגיד השידור הישראלי פנה לחברת Session 42, המחזיקה ביכולות ייחודיות של שילוב טכנולוגיה ויצירה מוזיקלית, ליצירת שיר המבוסס על בינה מלאכותית, על מנת להפגישם עשרות שנים לאחר מותם - "כאן לעולם", המבטא מחד נוסטלגיה וגעגועים לחלקי העם השונים בימים של ריחוק, ומאידך - חדשנות טכנולוגית.

הפקת השיר רומזת לימים הגדולים של פסטיבלי הזמר והפזמון, ולהפקות העשירות והמתוזמרות של אותם ימים. הפרויקט נוצר על ידי דגימת הקלטות של שני האמנים המיתולוגיים מתוך ארכיון כאן תאגיד השידור הישראלי והקלטות בבעלות האחים ראובני. מערכת הבינה המלאכותית "למדה" לא רק את קולם של הזמרים, אלא גם את סגנונם הייחודי, חיתוך שירתם ואת המאפיינים הייחודיים שלהם. 

במקביל לדגימת הקולות, הובאו גם  זמרים וזמרות, ששרו ו״לימדו״ את מערכת הבינה המלאכותית את השיר עצמו ובביצוע  הסופי הצליחו לשלב את קולותיהם וסגנונם של ארגוב וחזה, על ידי תוכנת הבינה המלאכותית. 

בנוסף, תפקיד הגיטרות החשמליות בשיר גם הן נעשו באמצעות בינה מלאכותית, מה שאפשר שילוב של מספר סגנונות נגינה בצורה יעילה בשיר. 

ההפקה נעשתה באישורן המלא של משפחות ארגוב וחזה, שליוו את תהליך יצירת השיר, שכל כולו מחווה של כבוד לקולם ולמורשתם המוזיקלית. 

קישור להצצה מתוך השיר - "כאן לעולם": https://www.youtube.com/watch?v=ABO6aS5QE9w