כנסיית סנט ג'ון: האנסמבל הקולי הישראלי סוגר עונה

התוכנית האחרונה לעונה בסדרת החוויה הקולית של האנסמבל הקולי הישראלי ## ביני ובין האל: מיסה למקהלה כפולה מאת פרנק מרטן ## תוכנית א-קפלה שבמרכזה אחת היצירות המרכזיות והיפות ביותר שנכתבו במאה ה-20 ## מנצח: פלוריאן הלגת ## שבת, 10 ביוני, בשעה 12:00

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת

בקונצרט סיום העונה של האנסמבל הקולי הישראלי, שיתקיים ב-10 ביוני, בכנסיית סנט ג'ון בחיפה, יארח האנסמבל את המנצח פלוריאן הלגת, ממנצחי המקהלה המובילים בדור הצעיר באירופה.

שיתוף הפעולה של הלגת עם האנסמבל הקולי הישראלי בביקורו הראשון בארץ יוצר תוכנית א-קפלה מרתקת שבמרכזה אחת היצירות המרכזיות והיפות ביותר שנכתבו במאה ה-20 וברפרטואר המקהלתי כולו: המיסה למקהלה כפולה מאת המלחין השוויצרי פרנק מרטן

הלגת, זוכה פרס ופיינליסט בפרס אריק אריקסון לשנת 2006 ובתחרות למנצחי מקהלה צעירים בבודפשט 2007, משך את תשומת הלב של סצנת מוזיקת המקהלה הבינלאומית. 

הלגת, המכהן כיום כמנהל מוזיקלי של שתי מקהלות מקצועיות, ה-Zürcher Sing-Akademie השוויצרית וה- Chorwerk Ruhr הגרמנית, ניצח על תזמורות ומקהלות רבות באירופה באולמות ובפסטיבלים חשובים.

"המיסה למקהלה כפולה” מאת פרנק מרטן, יצירה מלאת דמיון והארה, היא מעין מסע בזמן אל הרנסנס. יצירה שנכתבה ב-1922, אך לא בוצעה אלא לאחר יותר מארבעים שנה, בהן שכבה במגירתו של המלחין. "חווית המפגש הראשונה שלי, כסטודנט, עם המוסיקה הזו, הייתה עוצמתית ומשכרת ואני מאמין כי למאזינינו צפויה חוויה דומה." אומר המנהל המוסיקלי יובל בן עוזר.     

ששת השירים של פול הינדמית למילותיו של ריינר מריה רילקה, יוצאים דופן בכל מובן, ושונים מכל יצירה אחרת שכתב המלחין הגרמני. בשנת 1939 התארח הינדמית בכפר צרפתי, שם התיידד עם אנשי הכפר. יום לפני שהיה צריך לעזוב סיפר לו ראש הכפר שגם המשורר רילקה התארח אף הוא, ביקור אשר נחקק בזיכרון המקומיים גם מכיוון שהשאיר, כמחווה,  שירים בצרפתית שחיבר כמתנת פרידה. הינדמית לקח את השירים ולמחרת החזיר אותם מולחנים. כך הולידו שני היוצרים הגרמניים הרציניים מחזור בצרפתית, קליל ואופטימי העוסק בטבע.

שבעת השירים למקהלה א-קפלה אופוס 62 שכתב יוהנס ברהמס הם מהיפים שבמחזורי השירים הרומנטיים אך בעוד שהיצירות התזמורתיות והרקוויאם זכו להכרה רחבה, נשארו לא פעם היצירות המקהלתיות נחלתם של חוג מצומצם של חובבי מקהלה. התעניינותו של ברהמס בשירי עם ומיומנותו הרבה בכתיבה למקהלה נותנים למחזור את הייחוד שלבטח יהדהד אצל מאזיני הקונצרט דרך ידיו האמונות של המנצח הגרמני פלוריאן הלגת.

Helgath, Florian ©Christian Palm

האנסמבל הקולי הישראלי, מאז נוסד בידי יובל בן עוזר לפני שלושה עשורים, כבש את מקומו כגוף הקולי המקהלתי הקאמרי המוביל בישראל ואף זכה בפרסים ראשונים בתחרויות בינלאומיות למקהלות. 

האנסמבל, המורכב מזמרים מקצועיים, מופיע במיטב האולמות והפסטיבלים בארץ בסדרת קונצרטים משלו וכן עם התזמורות המובילות בארץ, כשהוא זוכה להצלחה הן בקרב הקהל והן בקרב מבקרים ומוסיקאים. רפרטואר המוסיקה הקאמרית הקולית של האנסמבל משתרע ממוסיקת ימי הביניים ועד למוסיקה בת זמננו, ובכלל זה יצירות אוונגרדיות והקלטות פס-קול לסרטים.

מנצחו ומנהלו המוסיקלי של האנסמבל, יובל בן עוזר, הוא מהבולטים שבמנצחי המקהלה בישראל. כמנצח אורח ניצח על כל התזמורות החשובות בישראל ועל תזמורות ומקהלות באירופה ובדרום אמריקה. כמנצח המקהלה עבד בקונצרטי הפילהרמונית תחת שרביטיהם של גדולי המנצחים בעולם: זובין מהטה, ג'יימס לוויין, דניאל ברנבוים, אנטוניו פפאנו, דניאל אורן וג'וזפה סינופולי. יובל בן עוזר משמש גם כמנהלה המוסיקלי ומנצחה של  מקהלת הקבוץ הארצי. 

+++

מחיר: 115-135 ₪.

כרטיסים: 074-7012112, ובאתר: nive.co.il  

שבת, 0.06.2023, בשעה 12:00

כנסיית סנט ג'ון, ח'ורי 32, חיפה