בחזרה ל-1925 עם צ'רלי צ'פלין והבהלה לזהב


בחזרה ל-1925 עם צ'רלי צ'פלין והבהלה לזהב

סרט המופת של צ'ארלי צ'פלין, "הבהלה לזהב", יוקרן על המסך הענק באודיטוריום חיפה, לצלילי "תזמורת המהפכה" ובניצוחו של רועי אופנהיים ## רביעי, 7.9.22, בשעה 20:30

יורם מארק-רייך  

אתר כדאי לדעת 

צילום: רפי דלויה

רוצים חוויית קולנוע שמאפשרת לחוות קולנוע כפי שחוו אותו לפני 100 שנה?

תזמורת המהפכה מגופי המוסיקה החדשניים והנועזים הפועלים כיום בארץ בניהולם האמנותי של רועי אופנהיים וזהר שרון – מאפשרת להאזין לסרט עטור השבחים "הבהלה לזהב" ולא רק לראותו. יצירת מופת שבה צ'רלי צ'פלין איננו רק הגיבור, הבמאי והמחזאי אלא גם המלחין. 

"אנו משחזרים למעשה את החוויה המקורית של צפייה בסרט של צ'פלין. כך נוגן הסרט בזמנו כשעלה לאקרנים" – מסבירים אופנהיים ושרון. תזמורת המהפכה תלווה בנגינה חיה את הקרנת הקומדיה הקלאסית משנת 1925 בכיכובו של צ'ארלי צ'אפלין, שכתב את התסריט, ביים, הפיק והלחין את הפסקול.

הביצוע החי של תזמורת המהפכה מערער במעט את היחס בין צפייה בסרט והאזנה לו, לרגעים הנגינה החיה של התזמורת משנה את הפוקוס ובכך דווקא המוזיקה המופלאה שכתב צ'פלין, כשהוא מיישם את תפיסתו של ואגנר בכל בנוגע לשימוש בלייט מוטיבים מוזיקליים המלבישים ומפשיטים את הדמויות המרכזיות בסרט, נמצאת במרכז הסרט והבמה. מופע זה אינו מסתפק בלערער רק את היחס בין צפייה להאזנה, כפי שנעשה היום ברחבי העולם עם סרטים נוספים, אלא הוא מזמין את הקהל לחזור בזמן כ- 100 שנה. לחוות קולנוע או ליתר דיוק לחוות ראינוע.

המופע מדגיש כי הקולנוע האילם מעולם לא היה קולנוע חירש. הוא אמנם ללא דיבור אך עם המון מוזיקה תזמורתית שתפקידה הכרחי ביצירת הדרמה והשלמה ותמיכה בעלילה ובדמויות. וכה אמר צ'רלי צ'פלין על "הבהלה לזהב": ״זהו הסרט שבזכותו אני מקווה שאנשים יזכרו אותי." 

לצפייה: https://www.youtube.com/watch?v=szty38NYsrI

כרטיסים: 04-8377777

www.barak-tickets.co.il  

יום רביעי, 7.9.22, בשעה 20:30 - אודיטוריום חיפה.