אורה חיים, יקירת העיר חיפה

אורה חיים, יקירת העיר חיפה 

אורה חיים, תושבת חיפה, זכתה בתואר 'יקירת העיר חיפה' בשל תרומתה לעיר כאמנית ואוצרת.

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת

אורה חיים בטקס. צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה

אורה חיים תושבת חיפה, זכתה בתואר 'יקירת העיר חיפה' בשל תרומתה לעיר כאמנית ואוצרת. 

אורה, ילידת ירושלים, היא בתו של השופט המחוזי מנחם הרניב. היא עוסקת באמנות מאז שהיא זוכרת את עצמה. למדה אמנות בתיכון, ומאוחר יותר למדה באקדמיה לאמנות בצלאל. 

אורה נשואה לפרופ' נסים חיים, מנהל המחלקה לכימותרפיה בבית חולים רמב"ם. היא הכירה את נסים בעת שהיה סטודנט לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים. הם הורים לשלושה בנים וסבים לארבעה נכדים. שלושת הבנים למדו בטכניון. הבן הגדול – רפואה, ושני הבנים האחרים – חשמל ומחשבים. 

לאחר שעברה להתגורר בחיפה, המשיכה את לימודי האמנות באוניברסיטת חיפה, ובמקביל הוציאה תעודת הוראה. היא לימדה אמנות בבית הספר הריאלי בחיפה. בעקבות פוסט דוקטורט של בעלה, המשפחה נסעה לארה"ב. עם חזרתה לישראל, היא לימדה בתיכון 'חוגים' אמנות והיסטוריה, שימשה כמחנכת כיתה, וגם ריכזה את לימודי האמנות בתיכון והדריכה בעבודות גמר לבגרות בבי"ס 'אליאנס'. 

לצד עבודתה בתחום החינוך, היא נבחרה לוועד המנהל של בית האמנים בחיפה, ובין שאר פעילויותיה התפרסמה במיצב הג'ינסים שהיו תלויים במשך תשעה חודשים בחזית בית האמנים ע"ש שאגאל, כסמל לדו קיום המאפיין את העיר. מכנסי הג'ינס השונים שכיכבו בתערוכה התקבלו ממוסלמים, נוצרים, יהודים ודרוזים. 

פרויקט אחר חשוב שלה הינו הקמת גלריה לאמנות בתיאטרון חיפה. פרויקט שזכה להצלחה גדולה. יונה יהב, ראש העיר דאז, שהכיר אותה מפעילותה בוועד בית האמנים, נשא דברים בפתיחת הגלריה, ואמר כי טוב לעיר חיפה שיש לה את אורה, כי היא יודעת להזיז דברים. 

+++

אורה היא בעלת תואר שני בלימודי היסטוריה, תואר באוצרות, וגם תואר מהטכניון בעיצוב פנים. היא הציגה תערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות, וגם הציגה ברחבי העולם. עבודות שלה נמצאות באוספים בלונדון וגם בניו יורק. 

מעניין לציין שהשנה לא רק אורה זכתה בגמול על עשייתה בתחום האמנות, אלא שבני משפחה נוספים זכו השנה בפרסים. נסים בעלה קיבל פרס על מפעל חיים מהאיגוד האונקולוגי הארצי. ואחד הבנים קיבל פרס מהטכניון על עבודת הדוקטורט במסגרת ה-phd. 

אורה מציינת בסיפוק שגם כל בני משפחתה נמנים על חובבי האמנות, אבל היא גאה בדבר נוסף: "אני שמחה שנכדתי רוצה ללמוד רפואה, כי אז יהיו ארבעה דורות של רופאים במשפחה. אבא של נסים, שהיה מנהל מחלקת עור בבית חולים רמב"ם, נסים שמנהל את המחלקה לכימותרפיה ברמב"ם, בני שמנהל מחלקת שיקום אורטופדי בבית החולים לוינשטיין, ובהמשך גם נכדתי..."