בעיטה לאחור במוזיאון חיפה

בעיטה לאחור במוזיאון חיפה

מאות השתתפו בערב בלתי נשכח במוזיאוני חיפה שהחזיר 40 שנה אחורה - למונדיאל של המלחמה! ## יותם יקיר, מנכ"ל המוזיאונים: "זה היה באמת ערב נדיר, חד פעמי, שלא יחזור"

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת

קליין וקבריני עם צלחת שהעניקו שחקני איטליה 82 לשופט. צילומים: ענת חרמוני מוזיאוני חיפה

חזרה בזמן, 40 שנים לאחור, אל מלחמת שלום הגליל ומונדיאל 82. 

זה בדיוק מה שחווה כל אחד ממאות המשתתפים באירוע שהתקיים במוזיאוני העיר חיפה יחד עם שגרירות איטליה ומכון התרבות האיטלקי בחיפה, בהשתתפות אנשי ספורט רבים, לרבות השופט הבינלאומי ששימש כקוון בגמר מונדיאל 82 - אברהם קליין, אנשי ספורט רבים לרבות יורם ארבל, נדב יעקובי, אורי לוי וערן ריקליס, שסיפרו על האירוע, שרגעי השיא שלו התחלפו במראות המלחמה הקשה בלבנון. 

בחצר המוזיאון התקבצו למעלה מ 350 חובבי ספורט, נוסטלגיה, כדורגל איטלקי ותרבות. הכוכב האיטלקי אנטוניו קבריני הגיע במיוחד ארצה ושיתף בחוויות שלו מהמונדיאל הבלתי נשכח. את הארוע הנחה נדב יעקובי, כאשר את הפאנל הראשון פתחו יורם ארבל ואורי לוי ששיתפו בחוויות מאותם ימים בהם לוי שוחרר מלבנון לשדר את המונדיאל וכשארבל חגג 40 בשידור מספרד. 

לאחר מכן היה זה גדול שופטי ישראל - אברהם קליין ששפט את ה-3:2 הבלתי נשכח בין איטליה לברזיל והיה קוון במשחק הגמר שלולא המלחמה כנראה היה משמש כשופט הראשי בו: "הודעתי שאיני יכול, הראש היה עם הבן בלבנון והגוף בספרד במונדיאל," שיחזר.

הפאנל השלישי כלל את ערן ריקליס במאי סרט הדרמה גמר גביע שמציג את המונדיאל מזווית מעט שונה ואחרת. את האירוע המיוחד חתם 1 על 1 בין יעקובי לכוכב האיטלקי אנטוניו קבריני, "ידענו שאנחנו באים לקחת את הגביע, כל איטליה הייתה אחרינו ובגמר היה ברור שאנחנו פייבוריטים. לא רק עכשיו, גם באותם ימים ידענו שזה רגע השיא של הקריירה," סיפר אחד מגדולי שחקני ההגנה של איטליה בכל הזמנים.

יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה: "באותם ימים הייתי חייל צעיר בגל"צ בלבנון והזכרונות צועדים איתי. נהוג לומר על ארועים שהם 'ערב נדיר וחד פעמי' אך במקרה הזה זו לא קלישאה – זה היה ערב נדיר, חד פעמי, מיוחד שלא יהיה עוד אחד כזה. זה היה ערב שנגע באנשים ובגלל זה הם נהרו למוזיאוני העיר חיפה. כל מי שחווה את הקיץ הזה התרגש מאוד. אני רוצה להודות לשגרירות איטליה, המכון לתרבות איטליה, החברים שנרתמו מייד והגיע לפאנלים המיוחדים וכמובן לציבור שהשתתף בחגיגה".

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.