דניאל ברקת: לא דווקא בדיחות פילים

ספר חידות חדש לדניאל ברקת החיפאי ## כן, הסולן לשעבר של להקת הפיל הכחול ## ברקת: "אני אוהב את השפה העברית, כפל לשון ומשחקי מילים" ## קבלו לינק לרכישה, וגם חידה לדוגמה...

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת

ספר חידות היגיון חדש על המדפים פרי עיטו של המוזיקאי והגרפיקאי החיפאי, דניאל ברקת. למי שהשם של ברקת מצלצל מוכר, הוא לא טועה. מדובר בסולן לשעבר של להקת "הפיל הכחול", מי שאחראית בין השאר על השיר "יסמין", שאותו הוא שר, ונכנס ללב הקונצנזוס. 

עכשיו מוסיף ברקת עשייה נוספת: הספר "חידות בהברות", שראה אור בהוצאת "ספרי ניב", ואשר מאגד בתוכו חידות מאתגרות בשלל רמות קושי לכל המשפחה.

הַתָּו הַמּוּסִיקָלִי אָמַר כֵּן בְּרוּסִית לִקְרוֹבַת מִשְׁפַּחְתּוֹ.
מָה זֶה אוֹמֵר? אֵיזֶה מִין מִשְׁפָּט מוּזָר זֶה לִכְתֹּב עַל כְּרִיכָה שֶׁל סֵפֶר?
וּבְכֵן, זוֹ חִידַת הִגָּיוֹן. לֹא סְתָם חִידַת הִגָּיוֹן, חִידָה בַּהֲבָרוֹת!
תָּו מוּסִיקָלִי זֶה “דּוֹ”. כֵּן בְּרוּסִית זֶה “דָה”.
לִקְרוֹבַת הַמִּשְׁפָּחָה? בְּדִיּוּק. דּוֹ-דָה. דּוֹדָה זֶה הַפִּתְרוֹן.

תגיד, מה לך ולחידות?

ברקת: "את ספר החידות התחלתי לפתח לאחר שבשולחן השבת קיבלתי את תפקיד המעסיק הרשמי של האחיינים החמודים שלי. הם רצו חידות, ולאחר שכאלו גנריות כבר נגמרו - התחלתי להמציא חידות משלי. אני מאוד אוהב את השפה העברית, כפל לשון, משחקי מילים ומשם בעצם זה התחיל".

"לקחתי מילים, חילקתי אותן להברות והמצאתי חידה קטנה לכל הברה ואז עוד חידה קטנה לפתרון עצמו. ככה בעצם החל הרעיון לספר. אחרי כמה ארוחות כאלו כבר היו לי די הרבה חידות. כתבתי עוד כמה ואז התחלתי לעצב את הספר".

ולא רק מוזיקה, וגם לא רק חידות. ברקת עובד במקביל על כתיבת שני ספרי מתח חדשים.

הספר מיועד לילדים, נכון?

"הספר נוגע בחיים האישיים שלי, באהבה שלי למילים, לחידות, למסתורין, ובאהבה לספרים ולשפה העברית במיוחד. הספר אמנם מיועד לילדים, אבל נתקלתי בהרבה מבוגרים שלא הצליחו בקלות לפתור את החידות. לא יודע אם התכוונתי לזה במודע או שלא, אבל אין שום דבר 'מתיילד' בשפה או בחידות שבספר. אמנם הציורים והצבעים שבספר הם נעימים וצבעוניים, אבל החידות לא עושות הנחות בכלל למי שמנסה לפתור אותן". 

רוצים דוגמא לחידה?

כשהוא מגיע, הוא מועך את הבצק, ויוצא לפתור תעלומה. 

מועך את הבצק – לש 

כשהוא מגיע – בא

פותר תעלומה – בלש

לינק לרכישת הספר: נא ללחוץ: >>> בלי בדיחות פילים