חיפה לובשת חג: פסטיבל הסרטים חוזר

חיפה לובשת חג: פסטיבל הסרטים חוזר 

אם בשנה שעברה אילצה אותנו הקורונה להסתגל לפסטיבל מקוון, הרי שהשנה יתמלאו האולמות בחובבי קולנוע שמצוידים בתו ירוק ## כל האחרים יוכלו לצפות בסרטים מבתיהם ## השנה נותנים כבוד מיוחד לקולנוע הישראלי ## סרט הפתיחה: "ימים שקטים" ## וצפויים גם ארועי חוצות בכל הסביבה 

דינה רפאל  

אתר כדאי לדעת

השיבה לברלין. צילום: דוד זריף

פסטיבל הסרטים הבינלאומי חוזר לחיפה במהלך חג הסוכות, ושומר על מסורת ארוכת שנים שבכל שנה הביאה אלינו מאות ואלפי חובבי קולנוע מכל רחבי הארץ. חיפה לובשת חג, מרכז הכרמל חוזר לימיו הגדולים, ותושבי חיפה שהורעבו במשך שלוש השנים האחרונות על ידי עירייה שבמוצהר אינה מבדרת, יזכו לארועי חוצות לרוב. 

בשנה שעברה, עקב הקורונה, הפסטיבל התקיים באופן מקוון. השנה, יוכלו בעלי התו הירוק להציף את האולמות, ומי שיעדיף לצפות בסרטים מהבית, או שפשוט אין לו תו ירוק תקף - יוכל לראות את הסרטים באופן מקוון. הפסטיבל יתקיים בין התאריכים 19-28 בספטמבר.

הסרטים יוקרנו בארבעה אולמות, החל מהבוקר ועד חצות, ויהיו גם סרטי חצות. הפסטיבל יקבל ביטוי גם מחוץ לאולמות באמצעות אירועי חוצות פתוחים לקבל הרחב: מופעים של הרכבים מוזיקליים ברחבת הפסנתר, מסיבות וריקודים בכיכר הפסטיבל וגן האם, מופעי מוזיקה חיה, פעילות לילדים ולכל המשפחה ומתחם קפה בגן מניה שוחט, הקרנות סרטים פתוחות לקהל הרחב בגן האם תחת כיפת השמיים.  

הקול האנושי

הפסטיבל גדוש בסרטים זוכי פרסים מהפסטיבלים המובילים בעולם, ביניהם הסרטים החדשים של פדרו אלמודובר ("הקול האנושי", ונציה 2020), שון בייקר, נני מורטי, אלדיקו אניידי, הונג סאנג סו, פול שרדר, בן ציזליין, קורנל מונדרוצ'ו, בנס פליגהוף, סלין שיומה, ראדו מונטיאן, ז'אנג יימו, קליו ברנארד ופול ורהובן, שייחשפו בהקרנות בכורה בישראל.   

המגוון גדול: בין היתר, יוקרנו גם סרטי קולנוע קולינרי, "במבט אישי" - מסגרת חדשה שאצרה פנינה בלייר, נשיאת הכבוד של הפסטיבל. רסטורציות לקלאסיקות וסרטי מאסטרים עם זרקור על קולנוע אמריקאי של שנות ה-70,  תכנית לכל המשפחה וסרטי אנימציה למבוגרים וילדים, מסגרת הלילות הפרועים של חיפה ואירועי תעשיית הקולנוע והטלוויזיה. 

מים שקטים

סרט הפתיחה

סרט הפתיחה הינו 'מים שקטים' של הבמאי זוכה האוסקר טום מקארת'י,. הוא יוקרן בטקס הפתיחה באודיטוריום ב-19 בספטמבר, מיד לאחר קוקטטל שייערך בגן הכט ואשר יוקדש למשה אדרי, לרגל קבלת פרס מפעל חיים. 

"מים שקטים" הינו דרמת מתח אמריקאית מפתיעה ומרגשת בכיכובו של מאט דיימון בתפקיד מורכב של גבר פשוט הנלחם למען משפחתו. הוא יוצא למסע להוכחת חפותה של בתו (אביגייל ברסלין, מיס סנשיין הקטנה), היושבת בכלא  במרסיי -צרפת, לאחר שנמצאה אשמה ברצח שלטענתה לא ביצעה. בדרך לגילוי האמת, הוא נעזר בשחקנית תיאטרון צרפתייה, בגילומה של קאמי קוטן (10 אחוז) ונאלץ להתעמת עם השאלה שמפחידה אותו יותר מכל - האם בתו היא מי שחשב שהיא? כמו בספוטלייט, מקארת'י מגיש לצופים מותחן משובח ,עם דמויות מורכבות ומבט הומניסטי חומל. מבט המצליח להימנע מהגישה הסנסציונית שאפיינה את התקשורת בטיפולה בפרשיות דומות מהעת האחרונה. 

תמונת הנצחון.  צילום: עמית יסעור

אורחי הפסטיבל 

בניגוד לשנים קודמות, השנה לא צפויים להגיע אורחים מחו"ל, בגלל תנאי בידוד ומגבלות קורונה. אבל יהיו אנשי קולנוע בינלאומיים שישתתפו באירועי און ליין. אורחים מצמרת הקולנוע הישראלי יבואו גם יבואו: במאים ובמאיות, מפיקים ומפיקות, שחקנים ושחקניות. כל אלה ישתתפו בפרמיירות החגיגיות, במפגשים עם הקהל, בכיתות אמן ובאירועים השונים. 

הבמאי אבי נשר יגיע להקרנה מיוחדת של ״תמונת הניצחון״, סרטו האנטי-מלחמתי, שיוקרן כחלק מאירוע פסטיבלי מיוחד המתבונן בקולנוע עכשווי וקלאסי המאתגר מוסכמות קולנועיות ופוליטיות. ההקרנה תלווה בפאנל בהשתתפות אנשי רוח ותרבות אשר ידונו במנגנון ה"סיפור" ככלי נשק השולח אנשים לקרב.

תמונות מחיי נישואין

חיי נישואין, תמונה חדשה

הבמאי חגי לוי, יוצר הסדרה "תמונות מחיי נישואין - התמונה חדשה", יתארח גם הוא בפסטיבל. מדובר בעיבוד חדש ליצירת המופת של אינגמר ברגמן, בכיכובם של זוכה גלובוס הזהב אוסקר אייזק והמועמדת לאוסקר, ג'סיקה צ'סטיין. לוי יקיים מפגש יוצר וקהל שיעסוק בתהליכי יצירה, ליהוק וקבלת החלטות בעבודה על הסדרה בת חמשת הפרקים, המפרקת ובוחנת מחדש את הרעיונות היסודיים של אהבה-שנאה, מונוגמיה, נישואין וגירושין, כל זאת באמצעות סיפורו של זוג אמריקאי. 

ויהי בוקר. צילום: שי גולדמן

קולנוע עלילתי ישראלי

חמישה סרטים יטלו חלק בתחרות הקולנוע העלילתי הישראלי: "ויהי בוקר", סרטו החדש (המועמד ל -15 פרסי אופיר כולל הסרט הטוב ביותר), של הבמאי עטור הפרסים ערן קולירין, המבוסס על רב המכר של הסופר סייד קשוע.  

הסרט נבחר להשתתף בפסטיבל קאן 2021, וזכה לביקורות נלהבות בתקשורת הבינלאומית. את ההקרנה ילווה מופע מיוחד תחת הכותרת ביקור התזמורת: גרסת המלחין - קונצרט מחווה במועדון הביט למוזיקאי החיפאי חביב שחאדה חנא. הקונצרט יכלול עיבודים מיוחדים למיטב היצירות שהלחין לסרטים ״ביקור התזמורת״, ״ויהי בוקר״, ״עץ הלימון״, "אוויר קדוש". אורחת מיוחדת - הזמרת רנא ח׳ורי.   

אבו עומאר. צילום: מתן בללתי

הסרטים הנוספים הם: "אבו עומאר", סרט הביכורים המסקרן של רוי קריספל בכיכובו של קייס נאשף, שבמרכזו סיפור סוריאליסטי על אב שרוצה להחזיר את גופת בנו הפעוט שמת בישראל לקבורה בכפר מגוריו בגדה. 

הבית ברחוב פין. צילום: גיא רז

"הבית ברחוב פין", סרטו השני של הבמאי עמיר מנור (חיותה וברל), המגיש סיפור טראגי של אישה נורמטיבית, המידרדרת לסצנת הסמים והזנות בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב. מככבים בו  ניקה באק, אימרי ביטון, ריימונד אמסלם ורמי הויברגר. 

תוכנית א'. צילום: מוש משעלי 

"תוכנית א'" של האחים יואב ודורון פז הידועים בז'אנר סרטי האימה החביב עליהם , ומפתיעים הפעם עם דרמת מתח על ניצול שואה המחליט לנקום את מות משפחתו, במבצע סודי ומורכב. הסרט כולל קאסט נוצץ של שחקנים ישראלים וגרמנים כשלצד מיכאל אלוני ועוז זהבי מככבים בו  אוגסוט דיהל (ממזרים חסרי כבוד) וסילביה הוקס (הנערה ברשת העכביש). 

תל אביב. צילום: הלן יאנובסקי

"תל אביב" מאת מרט פרחומובסקי, מביא את סיפורה של העיר העכשווית, על אנשיה, קולותיה, יופייה וכיעורה, דרך סיפור של זוג תל אביבי צעיר המוצא את עצמו בצומת דרכים בעקבות משבר שמטלטל את עולמם. בסרט משתתפים מיטל נר, יורם גוטל גל אמיתי נעמה פרייס, ענת עצמון ועוד. 

קולנוע תיעודי ישראלי 

תשעה סרטים יתחרו השנה במסגרת הקולנוע התיעודי הישראלי. ביניהם: "בין חומות" של זוג השחקנים רותם זיסמן-כהן ומוריס כהן העוקב אחר פלוגה ג' של משמר הגבול המופקדת על ניטור העיר העתיקה בירושלים. הסרט "דיוקן", המשרטט דיוקנאות של נשים שנפגעו ונרצחו ע"י בני הזוג שלהן. " הלאפ דאנס האחרון" שמציג נקודת מבט של החשפניות עצמן על רקע המאבק לסגירת מועדני החשפנות בתל אביב. "הריין זרם לים התיכון" סרטו של עופר אבנון החיפאי הציע מבט רפלקטיבי על נוכחותה של השואה בחייו, כבן לניצול שואה שהיגר מגרמניה. גם הסרט "השיבה לברלין" עוסק בזיכרון השואה בין הדורות, דרך סודות משפחתיים אפלים. "מרגלים מבית" עוקב אחר החיים הכפולים של  סוכני החטיבה היהודית בשב"כ ו"קלון" המגולל את פרשת השחיתות משנות ה-70 שהובילה להתאבדותו של שר השיכון אברהם עופר  ולעליית הליכוד לשלטון. "שומרי ים המוות" מלווה פעילים סביבתיים , ישראלי , פלסטיני וירדני , שהחליטו לחצות בשחייה את ים המלח כדי לעלות המודעות להתייבשותו כתוצאה מניצול משאביו.   

מבט אישי

פנינה בלייר, שניהלה את פסטיבל הסרטים במשך שנים רבות היא כיום נשיאת הכבוד של הפסטיבל, והיא אצרת השנה את "מבט אישי" - שמונה סרטים חדשים מכל רחבי העולם המשקפים את מאבקם של נשים וגברים החיים במציאות של כפייה דתית ופוליטית. מבנגלדש, רוסיה, המהגרים והפליטות באירופה, מרד הנעורים בכפייה האיסלמית במרוקו וההדוניזם והדקדנס של דמדומי רפובליקת ויימר בברלין. בהם שני סרטים איראניים, "בן-אם" ו"מחוז טורמינל". היוצרים, שעדיין  חיים בטהרן, הסכימו, באומץ רב לאפשר הקרנת סרטיהם בחיפה. 

כנופיית רחוב: איך הגענו לרחוב סומסום 

רחוב סומסום

היכונו גם להקרנת בכורה של הסרט התיעודי "כנופיית רחוב: איך הגענו לרחוב סומסום". המתמקד ביוצרי הסדרה המיתולוגית שהביאו לעולם את אחת מתוכניות הטלוויזיה החשובות  ביותר בכל הזמנים. "כנופיית" אמנים, כותבים ואנשי חינוך נועזים ובעלי מודעות פוליטית, שהבינו את כוחה העולה של הטלוויזיה בסוף שנות השישים, כדי ליצור תוכנית שתשפיע על דורות של ילדים בארה"ב וברחבי העולם. במסגרת האירוע יתקיים מפגש אונליין עם יוצרי הסרט והסדרה בארה"ב ואירוע בשיתוף ערוץ הופ! בהשתתפות השחקנים והדמויות האהובות מהסדרה. מפגש ילדים והורים עם דמויות ומדבבים, בהשתתפות בובות גוף לבילוי וצילום משותף. 

עוד בפסטיבל – "הלילות הפרועים של חיפה" - שם חדש למסגרת הקאלט של הפסטיבל "טירוף בחצות" – שבמסגרתה יוקרנו עשרה סרטים חדשים, פרועים במיוחד. ביניהם: בנדטה  סרטו החדש של פול ורהובן שזכה לתואר 'הסרט השערורייתי ביותר' בפסטיבל קאן השנה.  מלודרמה מינית ואלימה, העוסקת בצביעות דתית ובסקס בין כותלי המוסד הדתי הקדוש. 

השף הצרפתי

קולנוע קולינרי

לא נשכח לציין את הקולנוע הקולינרי, סרטים העוסקים בתרבות המזון העולמית. מלווים בטעימות ופאנלים עם שפים ומומחים שונים, בהנחיית אשת האוכל והעיתונאית הילה אלפרט. ארבעה סרטים: "השף הצרפתי", סיפור הקמת המסעדה הראשונה בעולם, דרמה קומית שלוקחת את הצופה אל לב המטבח ומעניקה לו מתכון מעורר תאבון עם כל המרכיבים הנכונים - פטיפורים שהם מלאכת מחשבת, סעודות מפוארות ועשירות, קינוחים כיד המלך וכמובן סיפור אהבה. 

נקודת רתיחה 

"נקודת רתיחה" - סרט שמכניס את הצופה לתהליך היצירה, לטירוף, לאגו ולעומק בדידותו של השף, והסרט "שף", דיוקן של האדם, השף, הסופר ואיש המדיה אנתוני בורדן. "ציידי הכמהין" עוסק בפשטות, אהבה, נאמנות ושיתוף פעולה בין האדם לידידו הטוב ביותר, הכלב. 

+++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ 

פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה, מתקיים בתמיכת המועצה הישראלית לקולנוע, משרד התרבות והספורט, משרד התיירות, המשרד לשיתוף פעולה אזורי ועיריית חיפה.   

הפסטיבל מופק ע"י אתו"ס – החברה לאמנות תרבות וספורט חיפה. 

מ"מ מנהל אמנותי - ירון שמיר 

התכנית המלאה, לוח הקרנות ורכישת כרטיסים באתר הפסטיבל:    www.haifaff.co.il