תזמורת הבארוק ירושלים: מיסטר מוצרט וד"ר היידן

מוצרט והיידן בשלל כלים היסטוריים ## קונצרט של תזמורת הבארוק ירושלים, יתקיים במוצ"ש, 24.6 באולם רפפורט, חיפה, ומשם יעבור אל ירושלים, תל אביב ורחובות ## מנצח וסולן: צבי מניקר

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת 

תזמורת הבארוק ירושלים. צילום: יואל לוי

תזמורת הבארוק ירושלים מציגה את מיטב הקלאסיקה הווינאית במלוא הדרה המקורי: יצירותיהם של היידן ומוצרט בשלל הכלים ההיסטוריים הנפלאים: כלי הקשת מהמאה ה-18 וגם כלי נשיפה קלאסיים: חליל, אבוב, באסון וכלי המתכת.  

בקונצרט יבוצעו הקונצ'רטו לפסנתר ברה מינור ר. 488 מאת מוצרט,  אחד משיאי הליריות והתוגה של המלחין המפורסם, בפסנתר הפטישים הזהה לכלי האישי עליו ניגן ועבורו כתב מוצרט עצמו. בקונצרט זה שלל הפתעות קלאסיות, סימפוניות, קונצ'רטו ופתיחות תזמורתיות.    

צבי מניקר. צילום: יואל לוי

המנצח והסולן צבי מניקר נולד במוסקבה ועלה לישראל עם משפחתו כשהיה בן שבע. בגיל 15 החל את לימודיו באוניברסיטת מוצרטיאום. עם שחרורו מצה"ל החל את לימודיו בקונסרבטוריון שבאוניברסיטה לאומנויות ציריך. בין מוריו נמנו ניקולאוס הרנונקור, ויוהאן זונלייטנר. בהמשך התמחה בביצוע אותנטי בהדרכתו של מלקום בילסון באוניברסיטת קורנל  שם השלים בשנת 2001 את לימודי הדוקטורט שלו. הדיסרטציה שלו עסקה בפרקטיקות ביצוע ביצירותיו של שופן לפסנתר. 

בשנת 2015 ייסד את פסטיבל "ימי מוצרט" בישראל, גרסה של הפסטיבל שנוסד ב-1997 בגרמניה. במסגרת הפסטיבל היה בין מייסדי "תזמורת מוצרט הישראלית". מניקר לימד ביצוע בצ'מבלו באוניברסיטת דיוק ובאקדמיה למוזיקה בירושלים.  כמו כן לימד בבית הספר הגבוה למוזיקה ולתיאטרון בלייפציג. 

מאז 1999 הוא מחזיק במשרת פרופסור לצ'מבלו ו"מוזיקה מוקדמת" בבית הספר הגבוה בהנובר. 

תזמורת נשיפה, הבארוק ירושלים. צילום: מיכאל פאביה

כרטיסים: 160 ₪. הנחות לגמלאים, צעירים (18-35), ידידי התזמורת. 

לפרטים ורכישת כרטיסים: www.jbo.co.il, 02-6715888

מוצ"ש, 24.6.23 בשעה 20:00. אולם רפפורט, חיפה