פסטיבל הקולנוע הצרפתי חוגג 20 ומגיע לסינמטק חיפה

פסטיבל הקולנוע הצרפתי חוגג 20 ומגיע גם השנה לסינמטק חיפה ## מבחר מגוון של סרטים צרפתיים עכשווים משולבים בקלאסיקות ## את הפסטיבל יפתח הסרט "תישאר איתנו" של הקומיקאי היהודי צרפתי יליד קזבלנקה, גד אלמלח

יורם מארק-רייך

כדאי לדעת

מתוך הסרט "רומן צרפתי"

כבר 20 שנה שחברת עדן סינמה והמכון הצרפתי מקיימים את פסטיבל הקולנוע הצרפתי. מדי שנה מגיע אל סינמטק חיפה מבחר מגוון ומעניין של סרטים צרפתיים עכשווים משולבים בקלאסיקות. 

תעשיית הקולנוע הצרפתית היא אחת מתעשיות הקולנוע הגדולות בעולם,  בצרפת  קיים חוק קולנוע קפדני שמחייב השקעת כספים רבים ביצירת סרטים, כל גופי השידור מחויבים בתמיכה, והתוצאה - כמות גדולה של סרטים ויוצרים ובשנים האחרונות כמות גדולה גם של יוצרות, סרטים עליילתים, סרטים דוקמנטריים וסדרות אותן אנחנו רואים לא פעם בנטפליקס. 

מארגני הפסטיבל יצרו תכנית שמציבה תערובת של סרטים שיוצגו במהלך השנה באולמות הקולנוע וכאלה שמגיעים להקרנה מיוחדת בפסטיבל. בתי הקולנוע בישראל מרבים להציג קולנוע צרפתי, גם עתה מוצגים בארץ כמה וכמה סרטים צרפתיים. 

הקולנוע הצרפתי חביב גם על חברי האקדמיה האמריקאית. לא מעט יוצרים, ובעיקר שחקנים ושחקניות צרפתיים, היו מועמדים ואף זכו בפרסי האוסקר, חלקם על תפקידים בסרטים דוברי אנגלית, אבל רובם על סרטים דוברי צרפתיית, ואחד הזוכים אפילו הגדיל לעשות כשזכה בפרס על סרט אילם, השחקן ז'אן דוג'רדן על תפקידו בארטיסט. 

את הפסטיבל יפתח הסרט "תישאר איתנו". סרטו של הקומיקאי היהודי צרפתי יליד קזבלנקה, גד אלמלח. קומדיה מקסימה ומרגשת, אשר מבוססת על חייו האמיתיים. הוא משחק בסרט לצד הוריו ואחותו. כשגד חוזר לביקור מולדת בפריז, ההורים שלו, כמצופה מהורים יהודיים מסורים, מתעקשים שהוא יישאר איתם ולא בבית מלון. 

גד, כמצופה מבן יהודי מסור, לא מסוגל להגיד לא. אבל הוא מסתיר מהם סוד שהוא מפחד לחשוף – אחת הסיבות שבגללן הוא חזר לפריז היא בשביל לחקור כיוונים חדשים בחייו, ספציפית בכל מה שקשור לדת. כשההורים האוהבים מגלים על הרעיונות החדשים של הבן שלהם, הם נחושים בדעתם להזכיר לו בכל דרך אפשרית מי הוא ומהיכן הגיע. הסרט זכה להצלחה רבה בצרפת. 

מתוך הסרט "תישאר איתנו"

אלמלח שהיה בן זוגה של שרלוט קסרגי, בתה של קרולין נסיכת מונקו, ולהם בן משותף, מגיע לשתי הקרנות בתל אביב לפני הפסטיבל. כל הכרטיסים נמכרו מיד.

"יום ראשון בכפר" - סרטו הקלאסי של הבמאי המנוח ברטרן טברנייה. סרט שצילומין מזכירים את יצירויתהם של גדולי הציירים האימפרסיוניסטיים. טברנייה היה אורר הפסטיבל לפני מספר שנים. והלך לעולמו לפני כשנתיים. 

"רומן צרפתי" סרטו של הבמאי עמנואל מורה מעלה שאלה מעניינת, האם יתכן שבני זוג יקיימו רומן ביניהם שכל מטרתו היא ההנאה מן המפגשים המיניים ולא להתאהב האחד בשנייה, היא גרושה הוא נשוי, אבל האם זה אפשרי?  סנדרין קיברלן וונסן מקיין בתפקידים הראשיים.