מה שמתרחש בדרום הפרוע של מדינת ישראל

"אל נקמות"- מהספרים הראשונים המתייחסים אל הנעשה בדרום הפרוע של מדינת ישראל ## יניב בן-עטר כתב אותו, ללא פילטרים, בהשראת מעשים שהתרחשו, כמו האונס הנורא של הילדה בת ה-10 ממושב בדרום

יורם מארק-רייך

כדאי לדעת

כמו כל תושבי הדרום, גם יניב בן עטר תושב להבים, סובל כל הזמן מאלימות המגזר הבדואי, הכביש כמו אזור מלחמה, עקיפות מטורפות ובריונות, ניסיונות הורדה מהכביש, תאונות דרכים, התנגשויות עם גמלים משוטטים. זה כמו רולטה. האנשים שמסביבך נפגעים וזה רק עניין של זמן עד שהפור יפול על משפחתך. הכל הפקר. פריצות לרכבים ובתים. הטרדות של בנות ונשים. מטחי ירי בכל לילה וקריאות מואזין שנשמעות למרחוק. 

אך האירוע שגרם ליניב לזעזוע הנורא, כמו לשאר תושבי מדינת ישראל והוא זה שהביא אותו לכתוב סוף כל סוף את ספר הביכורים שלו, "אל נקמות", הוא האונס של הילדה בת ה-10 במיטתה, בביתה החם. הפריצה שהיתה בביתו, אותה הצליח למנוע ע"י הברחת הגנבים, לא נתנה לו מנוח שזה היה עלול לקרות אצלו. 

יניב, איך השפיע עליך המקרה הנורא?

"כאשר שמעתי על המקרה לא ישנתי שבועיים. הייתי על טורים גבוהים, מריץ בראש מיקרים ותגובות. הייתי חייב להוציא את זה איך שהוא ואז התחלתי לכתוב. כתבתי את הפרק הראשון, של הלילה הארור, ולא יכולתי להמשיך. היה לי קשה מידי. הגשתי שזה משפיע עלי, שאני נהיה עצבני. עזבתי את הטיוטה. חודש לא נגעתי בה. אבל הרעיון המשיך כל הזמן לבעבע ונבנה בזמן הזה. בחודש הזה היה לי כבר כיוון לעלילה ואז הכל נשפך על הדף כאילו מעצמו". 

את הספר הוא מקדיש לשכניו, תושבי חבל ארץ זה, כזעקה וגם להתעוררות לפעולה כשהמציאות והשגרה המתוארות בספר, מובאות ללא פילטרים ומבוססות על מיקרים אמיתיים או דומים להם. 

+++

יניב בן-עטר. צילומים: ניק סמינרוב

הדמות המרכזית בספר "אל נקמות" הוא סער, גבר ישראלי טיפוסי, שורשי, הגר עם משפחתו ביישוב מיתר, בדרום הארץ. סער, כרבים מתושבי הדרום, כואב את מצב הדרום וזועם על מחדלי הרשויות. ערב שבת חורפי וגשום, מתרחש הנורא מכל. בתו נטע נאנסת במיטתה, בביתה החמים והעוטף, כשהוריה נמים את שנתם בחדר ליד ולא שומעים כלום. 

מאותו רגע, עולמו מתהפך עליו. הוא מנסה לתת למערכת הצדק לפעול, אך במקביל מתחיל להריץ תרחישים ותגובות לאופציות נקמה, ומצד שני, מנסה שלא לתת לעצמו להישאב למצב לחימה.העלילה מובלת תוך כדי בחינת ערכי הגבריות הישראלית, האבהות, גרורות השירות הצבאי, הרעות, הזוגיות בחייו של האב סער בשילוב תחושות של הכבוד הלאומי והפער בין החוק לצדק.

תחושת הנקמה לא עוזבת את סער, האב שלא הצליח להגן על הגוזל שלו, גם שהיה קרוב אליו, לא סומך על המדינה שבחרה על חשבון תושבי הדרום להיות מכילה והומנית, ועכשיו על חשבון בתו האהובה. בדרום הפרוע, שולט "חאק אל ערב" החוק הבדואי והוא יפעל ע"פ חוקים אילו. יש לו יכולות, הוא מאמין, הוא בוגר יחידת המסתערבים ומחליט לחפש את הצדק. האם יצליח למצוא אותו?!