אלמא: דני בסן שר רוטבליט

אולם אלמא בזכרון יעקב יארח ב-31.3 את המופע החדש של דני בסן בו הוא מבצע שירים של יענק'לה רוטבליט ## החברות האמיצה, השירים הנפלאים, הסיפורים שלא מכירים, הביקורות החברתיות והפוליטיות ## וגם איך שיר אחד גרם לנתק של 35 שנים בין דני בסן ויהודה פוליקר  

יורם מארק-רייך

כדאי לדעת

דני בסן. צילום: יוסי דגן ונקובר

הם לא יוצאים קבוע, אבל הם בהחלט בסוג של זוגיות... דני בסן ויענק'לה רוטבליט – כל אחד ענק ואהוב בתחומו, מציינים 40 שנים של חברות אמיצה, שהוציאה מתוכה שירים שהפכו לחלק מהנוף ועזרו לעצב את פס הקול של ישראל. 

"בוקר של כיף", "דרכנו", "ככלות הקול והתמונה" ו"דברים שרציתי לומר" הם חלק מהשירים שרוטבליט כתב לבסן. 

בעקבות השיחות והמפגשים הרבים ביניהם, וכאילו הוא קרא את נפשו ולבטיו. אל השירים הללו מצטרפת רשימה ארוכה של שירים שרוטבליט כתב לאחרים: אחרי 20 שנה, כמה טוב שבאת הביתה, לוח וגיא, בלדה בין כוכבים, סוס עץ, רואים רחוק רואים שקוף, חוזה לך ברח, שיר לשלום ואחרים. 

בעקבות ההצלחה של המופע, שעלה לראשונה במסגרת פסטיבל הפסנתר, והביקוש הרב מצד הקהל שנשאר ללא כרטיסים, דני ויענק'לה יוצאים לסיבוב הופעות בליווי של חמישה נגנים, ויתארחו ביום שישי, 31.3, באולם אלמא בזיכרון יעקב.

הרומן בין השניים החל עוד לפני שרוטבליט שמע על דני, שהעריץ אותו ואת הטקסטים שכתב. בשנת 1982, בדיוק לפני 40 שנים, רוטבליט כתב את 'בוקר של כיף' לאלבומה השני של להקת תיסלם. לאחר פירוק ההרכב דני פנה אל רוטבליט שכתב עבורו את כל הטקסטים לאלבום הסולו הראשון. דני נסע תכופות לירושלים על מנת לפגוש את רוטבליט, לשוחח עימו ולהוות השראה לטקסטים. 

דני: "יענק'לה היה אז עם שלושה ילדים ואני לא. אשתי ואני היינו בטיפולי פוריות. בנסיעות לירושלים ובשהייה עם יענק'לה יצא שעזרתי לו עם הילדים, מה שיצר קרבה גדולה והרגשתי חלק מהמשפחה." 

השניים ידועים בהשמעת קולם בביקורת חברתית ופוליטית, וכמובן שבמופע יכללו כמה כאלו – "חוזה לך ברח", "שיר לשלום", "תהיה לנו מלך" ו"ככלות הקול והתמונה". 

פרט פיקנטי, ואפילו קצת עצוב: את 'דברים שרציתי לומר' כתב רוטבליט לבסן לאלבומו השני, אותו היה אמור להפיק מוסיקלית יהודה פוליקר. דני הביא את הטקסט ליהודה על מנת שילחין אותו. במשך שנתיים לא צלחו הניסיונות לעבודה משותפת בגלל לוח זמנים עמוס של פוליקר, ויזהר אשדות הפיק את האלבום. כשפוליקר הגיע לאולפן ההקלטות לשמוע את השיר הוא התעצבן ולא אהב את העיבוד. חודש לאחר צאת האלבום פוליקר שיחרר גרסה משלו לשיר, מה שיצר נתק בינו ובין דני, שנמשך עד היום.