רפפורט: הפילהרמונית הישראלית תארח את המנצח והפסנתרן סר אנדרש שיף

באולם רפפורט בחיפה תארח הפילהרמונית הישראלית את אמן הבית של התזמורת ומגדולי הפסנתרנים בדורו, המנצח והפסנתרן סר אנדרש שיף ## יחד עם הכנר סטיבן וארטס הם יבצעו יצירות של באך, מוצרט ושוברט ## רביעי, 31.5, בשעה 20:00

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת

סר אנדרש שיף. צילום: Nadja Sjöström

הפילהרמונית הישראלית תארח באולם רפפורט במרכז הכרמל, ביום רביעי, 31 במאי, בשעה 20:00, את אמן הבית של התזמורת ומגדולי הפסנתרנים בדורו, המנצח והפסנתרן סר אנדרש שיף. בתכנית יארח שיף את הכנר סטיבן וארטס והם יבצעו את היצירות: קונצ'רטו לפסנתר ב-רה מינור של באך, קונצ'רטו לכינור מס' 5 ב-לה מג'ור, ק. 219 ("הטורקי") של מוצרט וסימפוניה מס' 4 של שוברט.

הפסנתרן סר אנדרש שיף, שבזכות עומק אינטלקטואלי ומגע פסנתרני קריסטלי ואישי, מצליח להעניק פרספקטיבה חדשה גם ליצירות המוכרות ביותר. שיף יבצע את הקונצ’רטי האהובים של באך ושומאן, וייתן מבט אינטימי יותר על אמנות הפסנתר שלו ברסיטל. 

שיף נולד בבודפשט שבהונגריה ב-1953, למד נגינה בפסנתר באקדמיה ע"ש ליסט אצל פל קדוסה, ג'יירג'י קורטג ופרנץ רדוש והשתלם בלונדון אצל ג'ורג' מלקולם. הוא הופיע עם התזמורות המובילות והמנצחים הנוודעים ביותר רחבי העולם וכיום מתמקדת פעילותו בעיקר ברסיטלים ובהופעות כסולן-מנצח וכמנצח. 

מאז 2004 ביצע סר אנדרש את מיכלול הסונטות של בטהובן ביותר מעשרים ערים, לרבות בציריך, שם הוקלט המחזור על ידי חברת ECM. הקלטות אחרות שלו לחברה זו כוללות רסיטלים מיצירות שוברט, שומאן וינצ'ק וכן את הפרטיטות, וריאציות גולדברג והפסנתר המושווה מאת י' ס' באך. 

סר אנדרש גם מרבה להופיע עם התזמורת הקאמרית של אירופה, תזמורת פסטיבל בודפשט ותזמורת עידן ההארה. ב-2018 היה לאמן עמית של תזמורת עידן ההארה, כהשלמה לעניין הרב שהוא מגלה בנגינה בכלי מקלדת תקופתיים.

הוא גם מטפח כישרונות צעירים, בעיקר באמצעות הסידרה "מקימים גשרים", המעניקה לאמנים צעירים ומבטיחים הזדמנויות להופיע. והוא גם מלמד באקדמיות בארנבוים-סעיד וקרונברג, מרבה להרצות ולהדריך בכיתות אמן. 

ב-2017 ראה אור ספרו "מוזיקה נובעת מדממה", מאמרים ושיחות עם מרטין מאייר, בהוצאת ברנרייטר והנשל.

במרוצת השנים הוענקו לו פרסים ואותות כבוד בינלאומיים רבים, בהם מדליית זהב מטעם קרן המוצרטאום (2012), צלב ההצטיינות עם כוכב של גרמניה (2012), מדליית זהב מטעם האגודה הפילהרמונית המלכותית (2013), תואר אבירות על שרותיו למוזיקה מידי מלכת אנגליה (2014) ותואר דוקטור מהמכללה המלכותית למוזיקה (2018).