לצלול אל תוך אלטנוילנד של הרצל

במלאת 120 שנה לפרסומו של הספר 'אלטנוילנד' מאת חוזה המדינה בנימין זאב הרצל, יצא לאור ספר חדש מאת פרופ' אריאל פלדשטיין ## הספר, 'יומן מסע לארץ חדשה במולדת עתיקה', מהווה מסע מרתק אל נבכי ספרו של הרצל ## אחד העותקים הראשונים של הספר הוענק לנשיא המדינה, יצחק הרצוג

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת

צילום: באדיבות ספריית יהודה דקל - המועצה לשימור אתרים.  

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל הוציאה לאור את הספר "יומן מסע לארץ חדשה במולדת עתיקה", מאת פרופ' אריאל פלדשטיין. זהו מסע מרתק אל תוך "אלטנוילנד", ספרו המפורסם של חוזה המדינה, שלאחרונה מלאו 120 שנה לפרסומו. אחד העותקים הראשונים של הספר הוענק לנשיא המדינה, יצחק הרצוג. 

במבוא לספר, כותב פרופ' פלדשטיין: "לפני שלוש שנים, כאשר את העולם שטפה במלוא עוזה מגפת עולמית שאיש לא ידע מה יהיה בסופה, החלטתי לצאת למסע בנבכי ספרו של תאודור הרצל, 'אלטנוילנד'. בדומה לו, שלא ידע מה יהיה גורלו של רעיונו להקים מדינת יהודים בארץ ישראל, אני לא ידעתי מה מסתתר בין השורות הללו, אילו מסרים נשתלו בהן לפני 120 שנה, ואם אצליח להבין ולפענח אותם." 

"עם חלוף הימים היה זה עבורי מסע לימוד מרתק ומעשיר בהרבה מאוד משמעויות. במהלכו למדתי רבות על אודות הרצל ויכולותיו, לא רק כמייסד התנועה הציונית, אלא כמנהיג הצופה פני עתיד ומסתכל שנות דור קדימה מהנקודה שבה עמד."

 "המסע שאני משתף אתכם בו מתקדם בשלוש דרכים. לפעמים הן מצטלבות זו בזו, ולעיתים מקבילות זו לזו. הדרך הראשונה היא הסיפור הכתוב בגוף ראשון יחיד מנקודת מבטו של פרידריך לבנברג, גיבור היצירה. נקודת מבט זאת מבוססת על הטקסט המקורי, שעבר עיבוד והתאמה לרוח הזמן והמקום..."

"הדרך השנייה היא קטעים חדשים שנוספו לאורך הספר, המבוססים על מחקר היסטורי ומטרתם להציג את רוח התקופה, אירועים היסטוריים ותהליכים שהם רלוונטיים להבנת העלילה. הפרשנות ההיסטורית שלהם היא באחריותי בלבד, ואינה מחייבת את הרצל." 

"הדרך השלישית היא אירועים והתרחשויות שנוספו לספר אך לא היו בו במקור, והם מבוססים על הפרשנות וההבנה שלי את העלילה." 

הרצל ביקר בארץ ישראל בשלהי חודש אוקטובר 1898. ביקור זה היה מורכב עבורו, בראש ובראשונה בשל הפער בין ארץ ישראל שעליה חלם בלילות ופעל רבות להשגתה לבין זו שפגש במציאות. עם עזיבתו את הארץ הוא כתב ביומנו: "אם אזכרך בעתיד, ירושלים, לא בהנאה אזכרך". 

המציאות הקשה לא הביאה את הרצל לידי הרמת ידיים וכניעה. להפך. היא חיזקה בו את הנחישות והדליקה בו את הרצון העז לכתוב ספר, מעין מדריך לעם שכָּמֵהַּ להקים את מדינתו ואינו יודע כיצד. על כן הספר הוא מסע מורכב בנבכי מדינת היהודים שעתידה לקום בארץ ישראל. 

הרצל השכיל לתת את הדעת לכל הנדבכים הבסיסיים והמהותיים שבלעדיהם אי אפשר להקים מדינה למופת. "בספר רבדים רבים, גלויים יותר וגלויים פחות. הקורא בוחר את המסע שאליו יצא. הכול תלוי בנכונות להגיע למעמקים, או ברצון להישאר בחוף מבטחים. הדמויות בספר מבוססות על אנשים מסביבתו הקרובה של הרצל, ועל כן יש בו הרבה מן המציאות שהכיר". 

עמרי שלמון, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים: "לא נדע לעולם איזו מחשבה עברה בראשו של הרצל כשסיים לכתוב את ספרו האוטופי. לא פחות מכך, לא נדע מה צופן לנו העתיד, ואיזה שיח הוא ימשיך לקיים עם ארץ ישנה חדשה - אם בכלל. אך דווקא מתוך הסקרנות הטבועה בנו באשר להתפתחויות ולתמורות שעברה ועוד תעבור התנועה הציונית, ומתוך כל מה שנוצר כאן בארץ ישראל ובמדינת ישראל, עלה הרעיון לקיים שיח בין מסעו האוטופי של הרצל בארץ ישראל, לבין תוצרי המפעל החלוצי שקם כאן. יש לקוות ולהניח, כי ספר ייחודי זה ייתן לקוראים ולקוראות מענה לסקרנות הטבעית, הנעה בין עולם הדמיון האוטופי לבין כל מה שהתפתח במדינת ישראל". 

הספר 'יומן מסע לארץ חדשה במולדת עתיקה' יצא במסגרת הספרייה ע"ש יהודה דקל-המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, בשיתוף פעולה עם הארכיון הציוני. הספר מלווה בתצלומים תקופתיים, קטעים בכתב יד מקורי של הרצל ומידע מפורט אודות אתרים ומקומות. 

פרופ׳ אריאל פלדשטיין הוא היסטוריון וחוקר הרעיון הציוני, הנמצא זה למעלה משני עשורים במסע מחקרי לתוך נבכי מנהיגותו וסיפורו של תיאודור הרצל, ועוסק במחקר אודות עיצוב דמותו של הרצל בזיכרון הקולקטיבי. פרופ' פלדשטיין הינו זוכה פרס נשיא המדינה לחקר המנהיגות, והיה אחד ממשיאי המשואות ביום העצמאות ה-62 למדינת ישראל, בטקס שנערך בסימן הגשמת חזונו של הרצל.

ניתן להשיג את הספר בעלות של 80 ₪ בחנות הספרים הדיגיטלית של המועצה לשימור אתרים באתר www.shimur.org.il