תיאטרון חיפה: 30 שנה לפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים

תיאטרון חיפה: 30 שנה לפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים

פסטיבל חיפה הבינלאומי ה-30 להצגות ילדים של תיאטרון חיפה יתקיים בין התאריכים 12-14 באפריל ## כי איכות זו לא מילה גסה!


יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת

ניצה בן צבי ויוצרי 6 ההצגות המקור שיעלו בבכורה בפסטיבל. צילום: ז'ראר אלון.

פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים מציין השנה 30 להיווסדו. בעולם העכשווי, בו הילדים צמודים למסכים וחשופים לאינספור גירויים כמו גם לגיבורי תרבות ירודים, בולט הפסטיבל בתכניו האיכותיים ובכבוד שהוא רוחש לילדים ולהוריהם.

הפסטיבל הפך למסורת של עשרות שנים ומושך אליו מידי שנה עשרות אלפי מבקרים מכל הארץ ומהעולם. הפסטיבל מעלה הצגות מקור איכותיות ומספק חוויה תרבותית מעשירה אשר מחזקת את המודעות לעולם התיאטרון ולהצגות הילדים. 


משתתפי ההצגה 'הכול זהב' עם ניצה בן צבי ונעמי פולני. צילום: רמי שלוש

הפסטיבל יתקיים בחוה"מ פסח בין ה 12.4-14.4, בימים ראשון-שלישי, בין השעות 10:00-18:00. הוא מופק על ידי תיאטרון חיפה ובניהולה של מנכ"לית התיאטרון והפסטיבל ניצה בן צבי, המנהל האמנותי של התיאטרון משה נאור ומנהלו האמנותי של הפסטיבל איציק ויינגרטן.

תיאטרון חיפה בחר לציין את 30 הפסטיבלים בהפקת משחק תיאטרון בנושא קומדיה דל ארטה וכן, חוברת מיוחדת שתיתן פוקוס על התפתחות הפסטיבל במשך שלושה עשורים. המארגנים מצפים לבואם השנה של כ-70 אלף מבקרים.


מעלית הפלא. צילום: ז'ראר אלון

היכונו לאירוע בינלאומי ססגוני ובו כ-200 הצגות ומופעים מ-7 מדינות שונות, בהם 10 הפקות מקור שיופיעו בבכורה עולמית. הצגות אורחות ממיטב התיאטראות לילדים בישראל, ביניהן הצגות בשפות שונות, הצגות רגישות לילדים על הספקטרום האוטיסטי, הצגות בליווי תרגום לשפת הסימנים. ובנוסף, יתקיים כמו בכל שנה, תיאטרון רחוב באוויר הפתוח ובו מיטב אמני רחוב מכל העולם: הולנד, צרפת, ספרד-קטלוניה, איטליה, גרמניה, אוסטריה וישראל. 

הצגת הדגל שתפתח את הפסטיבל, היא "הכל זהב"- מחזה מקורי מוזיקלי בהשראת שירי להקת התרנגולים משירי חיים חפר וסשה ארגוב. בפרזנטציה, אליה הוזמנו כתבי תרבות מכל הארץ, היתה אורחת הכבוד נעמי פולני הוותיקה, כלת פרס ישראל, שגם נידבה בסוף הארוע שלל עיצות והערות לצוות הצעיר ממנה בכמה עשרות שנים... להקת "התרנגולים', נזכיר, החלה לפעול בשנת 1960 בבימויה ובהדרכתה המוזיקלית של נעמי פולני, והורכבה מיוצאי להקות צבאיות. היוזמה להקמת הלהקה באה מצד חיילים בלהקות הצבאיות שעבדו עם פולני במהלך שירותם הצבאי, ורצו להמשיך את העבודה המשותפת.

הופעת הבכורה של התוכנית הראשונה של התרנגולים נערכה במאי 1961, ובין המשתתפים היו כאלה שהפכו לעמודי התווך של עולם המוזיקה והבידור בישראל: יהורם גאון, חנן גולדבלט, ישראל (פולי) פוליאקוב, שייקה לוי, תובל פטר ועוד. הרפרטואר הורכב מפזמונים מוכרים של הלהקות הצבאיות ושל הרכבים כמו בצל ירוק ורביעיית מועדון התיאטרון. הלהקה גם ביצעה שירים חדשים שנכתבו עבורם על ידי סשה ארגוב וחיים חפר. את השם "התרנגולים" הגה דן בן אמוץ.


מעשה בעולם. צילום: ז'ראר אלון

מתוך מאות ההצעות שהוגשו בשלבים המוקדמים של התחרות נבחרו חמש הצגות מקור לתחרות בפסטיבל הבינלאומי להצגות ילדים ה-30. 

הוועדה האמנותית, בראשותו של איציק  ויינגרטן, המנהל האמנותי של הפסטיבל, וחברים בה פרידה שהם, יעל טל ויואב בר-לב, בחרה בהצגות שבלטו באופן מובהק, בעלות שפה תיאטרלית ייחודית ועשירה. ההצגות שנבחרו יקבלו תמיכה וליווי אמנותי ויועלו בבכורה עולמית בפסטיבל.

ניצה בן צבי, מנכ"לית תיאטרון חיפה: "הפסטיבל חוגג 30 ואני גאה ושמחה להוביל את המוסד התרבותי החשוב הזה הפועל ממחויבות ואחריות לדור העתיד, במיוחד ברוח התקופה בה הגבולות בין המציאות לבדיה מיטשטשים והפסטיבל מהווה אי של תרבות במיטבה." 

תיאטרון חיפה מפיק את פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים ביוזמת ובתמיכת עיריית חיפה ובתמיכת משרד התרבות ומפעל הפיס.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.