לה טורטיה: ד"ש ממקסיקו

נכון, אני לא סובל כוסברה, ואוכל חריף מוציא לי עשן מהאוזניים, אבל ב'לה טורטיה' נהניתי מארוחה ששילבה רכיבים מהמטבח המקסיקני והים תיכוני ## באסם דיבסי המתין שנתיים למפגש איתי בכתובת הישנה, אבל בסופו של דבר הכול הסתדר לטובה ## מקום משודרג במרכז הכרמל וקהל סועדים שהולך וגדל... 

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת 

צילומים: אתר כדאי לדעת

המפגש הראשון שלי עם אוכל מקסיקני היה דווקא בהרי ירושלים. זה היה בימי מלחמת לבנון השנייה ב-2006. חיפה חטפה רקטות על ימין ועל שמאל. האימא של בנותיי היתה מרותקת לבי"ח כרמל, שם היא עובדת, והיא דחקה בי לקחת רחוק מכאן את שתי בנותינו שהיו אז בנות 14 ו-7. 

כל מיני חברים וידידות שהתגוררו הרחק מקו האש הזמינו אותנו לשהות אצלם. בחרתי לנחות בשלב הראשון אצל חברי הטוב ליאור פרי, שהתגורר אז בבית נקופה. אחר כך עברנו להרצליה, אל ביתו של שותפי לשעבר באולפן ההקלטות "סטודיו 2", עופר יאיר. אחרי סבב של כשבועיים חזרנו הביתה, אל החתולה קיטי שהמתינה לנו ולא הבינה לאן נעלמנו. 

ליאור, כהרגלו, אירח אותנו היטב, וערב אחד הכין אוכל מקסיקני. בשאר הימים בעיקר ניגבנו חומוס בכפר הערבי השכן. הילדות הוקסמו מהטורטיות ושאר המאכלים, ובמשך תקופה ארוכה, אחרי שחזרנו לחיפה, נאלצתי לחפש בסופרמרקטים טורטיות תעשייתיות, כדי להכין להן בבית משהו שיזכיר להן איכשהו את אותה ארוחה... 

בניגוד לליאור, שמגיל 10 התגורר במקסיקו במשך שנתיים בגלל עבודתו של אביו, ושם התמכר לאוכל החריף, אני גדלתי בבית אשכנזי עם מטבח לא מעניין או נועז במיוחד. כשחזרתי מהטירונות והיללתי את האוכל הצבאי, אמי לקחה את זה קשה. אבל, מה לעשות, אפילו בטירונות היה יותר מוצלח. 

ועכשיו לימינו אלה. במשך כשנתיים ניסה באסם דיבסי, הבעלים של 'לה טורטיה' מרחוב חטי'ב 8, להזמין אותי אל מסעדתו, אבל לא יצא לי להגיע אליו. בתחילת שנת 2024 עבר אל מרכז הכרמל, וחידש את הזמנתו אליי. באיחור אופנתי הגעתי אליו סוף סוף בשבוע שעבר, ואני רק יכול להצטער על כך שלא עשיתי זאת קודם. 

באסם (45) עבד במשך כ-15 שנים ברשת שהתמחתה בטורטיות ואשר פועלת במרכז הארץ. הוא מהעיר לוד במקור, ולפני 3 וחצי שנים התמקם עם משפחתו בחיפה. אשתו אחות במקצועה, והם הורים לשלוש בנות: יארה (11), מיראל (8) ומילא (5). 

את בר הבשרים 'לה טורטיה' פתח כאמור, ברחוב חטי'ב, בצמוד ל'בולגרי' שזכתה בהמון יחסי ציבור. בקושי עברו שם אנשים, הוא מספר. הוא די התייאש, והגורל זימן אותו יום אחד אל מרכז הכרמל, כאן זימן אותו הרעב בבטן אל פלאפל נפתלי, בסמוך לגלידה 'גולדה'. תוך כדי בליסת כדורי הפלאפל הוא שוחח עם דויד נפתלי, הבעלים של המקום, שסיפר לו שהוא מתכוון לסגור. 

בום! כך נוצר מצב של ווין-ווין סיטיואיישן. עכשיו קוראים למקום 'לה טורטיה', והוא שודרג ושופץ ללא הכר. אפשר למצוא בו את הפלאפל האהוב של נפתלי, לצד תפריט מקסיקני-ים-תיכוני, שמציע רצועות אנטרקוט, רצועות עוף, נקניקיות מרגז, פרגיות, קבב, שניצל, ארוחות בוקר ועוד. ויש גם טוגנים, חומוס, סביח, סלטים ושפע מטבלים.   

באסם זיהה אותי מיד, וקיבל את פניי במאור פנים. "שנתיים אני מחכה לך!" הוא ציין, ואני התנצלתי. 

"אני אדאג לכם!" הוא הכריז ובירר אם יש משהו שאנחנו לא אוכלים. הוא התאכזב לגלות שאני לא סובל כוסברה, ולא מסתדר עם חריף. "אלה שני רכיבים חשובים באוכל מקסיקני!" הוא אמר, ושמח לגלות שזוגתי כן אוהבת חריף וגם כוסברה. 

הוא פיזר על הפלאנצ'ה נתחים דקים ונהדרים של אנטרקוט, ואנחנו התיישבנו לצד אחד השולחנות בחוץ. עד מהרה נחתו על השולחן מנות בצלחת, עם חומוס, סלט אבוקדו, ירקות, חמוצים, מטבלים, ולצידם גם טורטיה וצלחת טוגנים טעימים. 

"עשיתי תחקיר קטן לגבי אוכל מקסיקני בחיפה, וגיליתי שמי שפותח בחיפה – סוגר אחרי שנה. הפסדתי במקום הקודם הרבה כסף, אבל ידעתי שאני יכול לסמוך על עצמי, ואני מציע כאן גם אוכל מקסיקני, גם ים תיכוני וגם פלאפל. ההמבורגר שאני מוכר ממש בזול הוא להיט. קציצה של 100 גרם פלוס צ'יפס ב-29 ₪. זה סוגר את הפינה לכל ילד רעב." 

בזמן שישבנו שם הגיעו לקוחות שונים, ואני ניצלתי את ההזדמנות כדי לשוחח איתם. ביניהם תלמידי ריאלי מורעבים, מפונה מבוגר משלומי ששוהה כבר כמה חודשים במלון נוף ומתגעגע הביתה, איש שהמשפחה שלחה אותו להביא טייק אוויי רציני, ושני צעירים שניהלו שיחת עסקים על מנות אנטרקוט עם ביצת עין. 

יש תנועה במרכז הכרמל, במיוחד בשעות הצהריים. מהשמיים סידרו לו אז את אותה פגישה גורלית בפלאפל נפתלי. אני עוד זוכר איך במהלך חודש דצמבר הוא שלח לי ווטצאפ נואש במילים אלה: "ערב טוב, יורם. עוד מסעדה נסגרת בעיר התחתית – לה טורטיה. אין אנשים פה. כבר שנתיים אני עובד נטו על משלוחים. החלטתי לסגור." 

להקת עורבים שמתעופפת בקביעות מעל מקומות האוכל במתחם, המתינה בחוסר סבלנות שנסיים את הארוחה, וברגע שקמנו – מיהרו עורבים גרגרניים לנחות על השולחן בתקווה לחסל את השאריות. באסם אסף במהירות את הצלחות, והם עפו לעבר מסעדה אחרת. 

נהנינו מאוד. בהצלחה, באסם! 

כשר. 

משלוחים: לחיפה והסביבה, כולל נשר, מת"מ וטירת כרמל. 

שעות פעילות: א'-ה': 10:00-23:00. שישי-שבת: סגור. 

טלפון: 04-6366448 

לה טורטיה. שד' הנשיא 121, חיפה