מסעדג: שומרים על הגחלת

מסעדג, מסעדת הדגים הוותיקה על טיילת בת גלים מציינת 55 שנים להיווסדה ## איך שורדים כל כך הרבה שנים בעולם המסעדנות הקשוח? ## תקראו ותבינו...

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת

צילומים: כדאי לדעת

ביום ראשון השבוע הגענו אל מסעדת מסעדג הוותיקה בטיילת בת גלים. זו היתה שעת צהרים מאוחרת. מזג האוויר היה סגרירי, אבל הנוף היה מהמם. כמו תמיד.  

הגלים השוצפים, עצי הדקל, המדשאות, הטיילת. מראה מהפנט, שאפילו המבנה הנטוש של הקזינו לא מצליח לקלקל אותו. 

זוגתי התמוגגה ממראה הגלים השוצפים. אלי שטרית, הבעלים, שהתייצב לקבל את פנינו עם צ'ייסרים של עראק, כבר רגיל לתגובות האלה, אבל מעיד על עצמו שהוא כבר לא מבחין ביופי הפראי ממול. הוא כל כך רגיל לזה. 

אבל, רגע, בואו נגלוש תחילה להיסטוריה של המקום... 

בשנת 1968 הקים מוסה שטרית את מסעדת הדגים "מסעדג" על טיילת בת גלים. מוסה, דייג וימאי בעברו, פתח את המסעדה ממש מתחת לבית המשפחה. ארז ואלי, שני הבנים השובבים, שהיו אז בני שלוש וחמש, בהתאמה, נהגו להתרוצץ בין הסועדים, ולפעמים גם לסחוב פיתות מהקליינטים, שנאלצו לרדוף אחריהם בין השולחנות. 

עם השנים, גדלו הילדים והחלו לסייע בתפעול המסעדה. כיום הם מנהלים אותה יחדיו. אלי הוא הקניין ואיש המטבח, ארז הוא איש השטח והלקוחות. 

ב-5.5.2021 חל מהפך במסעדה. ראשית, היא שינתה את שמה ל"מוסה", על שמו של האב והמייסד משה (מוסה) שטרית ז"ל, שהלך לעולמו ב-1994. שנית, היא הפכה למסעדה כשרה. 

כן, כן, במשך למעלה מ-50 שנות קיומה מכרה המסעדה גם פירות ים למיניהם, ולא הקפידה על הפרדת חלבי ובשרי. אבל – לא עוד. עכשיו יש לה תעודת כשרות, ובשבתות שעריה סגורים. כיום, המסעדה לא מציעה בשרים. רק דגים.  

בתוך פחות משנה חזרה המסעדה לשמה המקורי, אבל הכשרות נשארה, ולאחים שטרית נולד עוד בונוס עם המהפך. אלי: "אנחנו מרוויחים חופש. במשך עשרות שנים לא היה לנו יום של חופש! עכשיו סוף סוף יש לנו את השבת לעצמנו. אפשר לנוח."   

ובחזרה אל ההווה. תוך דקה או שתיים מרגע שנכנסנו, כבר הגיעה מלצרית עם מגש עמוס בסלטים וכמה פיתות קלויות, עם ובלי שום. ארוחה שכוללת דג וגם מגש סלטים עולה 130 ₪. ניתן להזמין אך ורק סלטים, ואז המחיר הוא 50 ₪.  

סוגי הדגים הכלולים בדיל הזה: דניס, בס, לברק, פורל, מוסר, בורי, מושט, פילה סלמון, ואפשר להזמין במסגרת זו גם פיש אנד צ'יפס. יש גם סוגי דגים שמתומחרים לפי משקל: לוקוס ופארידה. המנות מוגשות כדג שלם או מפולט. על גריל, על הפלנצ'ה, או בטיגון עמוק. בהתאם לסוג הדג. 

אחדים מהסלטים חוסלו עד תומם, אחדים רק טעמנו, כי חששנו שמא נתמלא, ולא נצליח להגיע אל הדגים. ובהחלט אפשר לשבוע מהסלטים לבדם. היו שם: טחינה, חומוס, איקרה, ביצים, חצילים, סלק, כרוב, תורכי, טונה טאבולה ועוד.  

הסלטים היו טריים וטעימים, והכניסו אותנו לדילמה קשה – האם להמשיך בניסיונות החיסול שלהם, או לשמור מקום בבטן למנה העיקרית. 

לא הספקנו להציץ בתפריט, כי כבר כשנכנסנו פנימה נתנו יד חופשית לאלי שטרית לבחור למעננו. בעודי מהסס באם להמשיך לנשנש מהסלטים פן אתמלא, הגיעה המלצרית עם שתי צלחות. אחת הכילה מיקס פילה והשנייה – לוקוס מטוגן. כל אחת מהן גם כללה חצי לימון עסיסי. 

בשר הדגים היה חם ועסיסי, וגם טעים מאוד. לא פחות חשוב – בניגוד לארוחת בשרים, ארוחת דגים לא מפילה אותך. תושבי שכונת דניה יכלו לצפות בי שעתיים מאוחר יותר צועד את המסלול הקבוע שלי. ללא תירוצים (אמיתיים) שאני עייף ומרגיש כבד... 

גם על צ'יפס ויתרנו, אבל ברור שליווינו את הארוחה בשליש גולדסטאר כל אחד, ובסיומה חלקנו קינוח בוואריה, שהעניק סיומת מתוקה לארוחה קלילה וטעימה. 

בגיל 17 התחלתי וגם הפסקתי לעשן, אבל לפני הקינוח יצאתי לארח חברה לאלי שטרית שהתיישב בחוץ להפסקת סיגריה. שוחחנו על איש אחד שמאוד לא אהבתי ואשר הלך לעולמו בשבוע שעבר, על ילדיו של אלי שספק אם ימשיכו את דרכו במסעדה, על עולם המסעדנות הקשוח ועל נושאים אחרים. וכל אותו זמן היו עיניי נעוצות כמהופנט בגלים השוצפים שמתקרבים ונסוגים. 

אין ספק שהנוף, הדגים הטריים והאווירה מסבירים את סוד הישרדותה של מסעדג לאורך 55 שנים. קסם על ים כינרת? קסם גם בטיילת בת גלים! 

שעות פעילות: א'-ה': 12:00-22:00, שישי: 12:00-16:00, שבת: סגור.

כשר. 

טלפון: 04-8524441 

מסעדג. רציף פנחס מרגולין 29, בת גלים, חיפה