הקובה של מומו: הבית של האוכל העיראקי

מסעדת 'הקובה של מומו' בקומת הכניסה של קניון קסטרא כיכבה בעבר בתוכנית "מהפכה במטבח" של השף אסף גרניט ## כבר אז חשבתי שכדאי לדגום אותה, אבל רק השבוע זה באמת קרה ## פגשתי משפחה נחמדה, שמציעה אוכל ביתי וטעים

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת

צילומים: אתר כדאי לדעת

מרי יחזקאל לבשה חולצת Pאנק. ברור שזה שימח אותי, בתור סולן להקת הפאנק החיפאית "קילר הלוהטת" (חפשו ביוטיוב).

לא, היא לא יכלה לנחש שאגיע, כי הפעם היחידה ששוחחתי איתה היתה לפני חמש שנים בערך, כאשר השף אסף גרניט הגיע אל מסעדת "הקובה של מומו" כדי לעזור להם לנהל את העניינים נכון יותר, ואני הבטחתי לה בטלפון שאקפוץ מתישהו.

אז, או שמאותה שיחת טלפון לפני חמש שנים היא לובשת את החולצה וממתינה לבואי, או שיד הגורל הובילה אותה לבחור בבוקר יום שלישי השבוע דווקא את החולצה הזו.

מיד הצטלמנו יחד עם סימון אצבעות הרוקנרול, ומבחינתי יכולתי להמשיך לדרכי אחרי הצילום המשותף, אבל לא מבחינתה של מרי.

היא הושיבה אותי ואת זוגתי במסעדה המרווחת, שבקומת הכניסה של קסטרא, ואמרה שמזל שהשעה רק 12:00, כי אם היינו נפגשים בעוד שעה היינו נקלעים לטירוף הגדול של הצהרים, ושאלה מה נרצה להזמין.

נתתי לה יד חופשית לבחור עבורנו, וציינתי ש-12:00 זו שעה מוקדמת מדי עבורי לארוחת צהרים, אז נא לא להגזים.

לא היה לי מושג מה מוגש במסעדה מלבד קובה. בעודנו ממתינים למנות שתבחר עבורנו מרי, הצצתי בתפריט וגיליתי שהוא מציע מנות פתיחה, נשנושי קובה, סמבוסקים, מרקים עם קובה, סלטים, גריל בשרים, בגטים ועוד.

בנוסף לתפריט הקבוע, יש מנות שמוגשות לפי ימות השבוע. אנחנו הגענו ביום שלישי, וההיצע ביום זה כולל: קוסקוס עם כרעיים עוף, פילפל ממולא, קציצות דגים ומפרום.

המלצרית עדכנה אותי שכל סועד מקבל בתחילת הארוחה שתי צלוחיות עם סלטים, לפי בחירת הצוות. על השולחן שלנו היא הניחה 5 או 6 צלוחיות כאלה, ואחר כך הגיע גם חומוס (טעים!!), 2 פיתות, ושלוש קערות מרק: קובה סלק, קובה במיה וקובה חמוסטה, שבכל אחת מהן קובה ממולאת בבשר בקר. באופן רגיל, כל מנה מגיעה עם 2 יחידות ולצדה צלחת אורז.

אני מטורף על מרקים, גם בקיץ, גם בשיא משבר האקלים של הקיץ! גמעתי בשקיקה את מרקי הסלק והבמיה, ואילו זוגתי התלהבה מהחמוסטה, שהזכירה לה את הבית המרוקאי. מרי, שגם היא ממוצא מרוקאי, מיהרה להביא לה עוד מנת מרק חמוסטה, שאני קצת פחות מתלהב ממנו כי אני לא מת על חמוץ. אבל זוגתי התמוגגה.

אם חשבנו שזהו, הרי שטעינו בגדול. אל השולחן הגיעו גם קובה מטוגן, שבאופן אישי אני תמיד מעדיף, למרות שסוגדי הבריאות יעדיפו את המבושלים. והגיעה גם מנת קוסקוס עם כרעיים עוף (מתוך תפריט יום שלישי), וגם שיפוד עוף, צ'יפס, קציצות בקר על הגריל, ושלושה סמבוסקים.

צילמנו, אבל טעמנו רק בקטנה. פחות התלהבתי מהסלטים הקטנים שהגיעו על ההתחלה, בעיקר משום שאני לא חסיד של חמוצים וחריפים למיניהם, אבל זוגתי דווקא אהבה מאוד. יתר המאכלים היו טעימים וביתיים. בלי פלצנות מיותרת, בלי לייפייף באמצעות צילחות, בלי להתחכם. פשוט, טעים ומשביע.

מאוחר יותר, כשחזרתי הביתה, ניסיתי למצוא ברשת את שתי התוכניות של 'מהפכה במטבח' בהן התארחה המסעדה, אבל לא מצאתי. אם יש למישהו לינק – אשמח לצפות ולהיזכר...

המסעדה מציעה בעיקר אוכל עיראקי, מעשה ידיהם של האחים-שותפים ניסן (36) ועוז (40) יחזקאל. עוז הוא בעלה של מרי, והם כבר 17 שנים ביחד. לא קל לבני זוג לעבוד ביחד, אבל מרי הסבירה שבראש ובראשונה הם גם חברים טובים, וזהו סוד ההצלחה. אחת המלצריות התגלתה כיהלי בת ה-15, בתם הבכורה של בני הזוג. נחמדה, יעילה ובעלת חוש הומור.

מלבד אוכל עיראקי, יש גם מנות מרוקאיות, וטעמים ומנות של עדות נוספות. בהזדמנות קרובה אני חייב לנסות מוסאקה, אסאדו, פילפל ממולא, גולאש הונגרי, מושט בתנור... תלוי על איזה יום אפול. 

בימי שישי, נאמר לי, מתקיים אצלם יריד אוכל עם מבחר גדול של סלטים, תבשילים ומאכלים לפי משקל.

שורה תחתונה: כמה חבל שלא ביקרתי כאן כבר לפני חמש שנים...

כשר

משלוחים: יש.

טייק-אוויי: יש.

ימי פעילות: א'-ה': 8:00-16:00, שישי: 8:00-14:00 

טלפון: 077-414-2473 

פייסבוקHAKUBE SHEL MOMO

הקובה של מומו. קניון קסטרא, פלימן 8, חיפה