בורגר דין: עוספייא על המפה

בורגר דין: עוספייא על המפה

קבעתי פגישה עם חברי הטוב בני יזרעאל, ומצאתי את עצמי במסעדת בשרים מצוינת בעוספייא ## דין דלקום, הבעלים, שהוא איש העולם הגדול, ריתק אותנו בסיפוריו על הקשר האמיץ של בני הכפר עם אישים ידועים מתולדות הישוב והציונות ## סטייק האוס מעולה כל כך קרוב לחיפה...

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת

צילומים: אתר כדאי לדעת

בתחילת השבוע התקשר אליי חברי הוותיק בני יזרעאל, ושאג: "מה אתה עושה מחר בערב?"

"עובד," עניתי. "יש לי הרצאה".

"ובצהרים?"

"עובד," עניתי. "יש לי פגישות".

"אז בוא ניפגש אחר הצהרים!" קבע בני. "תבוא עם האישה! אני מתגעגע! אני שולח לך מיקום בווייז."

למחרת אחר הצהרים הפעלנו את הווייז, ועשינו את דרכנו לעוספייא. בערך 11 דקות אחרי צומת דניה הגענו אל מחוז חפצנו. קצת אחרי בנק הפועלים, מעל חנות בשם כפר הצעצועים, שוכנת לה מסעדת BURGER DEAN.

מעולם לא שמעתי על המסעדה הזו, למרות שהיא פועלת 20 שנים, ולמרות שאני מעורה כל כך בעולם הקולינריה החיפאי. 

שעתיים וחצי מאוחר יותר הבנתי שזה ממש מחדל מבחינתי, שלא להכיר את מסעדת הבשרים המרשימה הזו. ולא רק בגלל האוכל הנהדר, אלא גם בזכות בעל הבית, דין דלקום, שעל שמו כמובן נקראת המסעדה.

דין, שהוא חבר טוב של בני, ושגם אני שמחתי להכירו, סעד יחד איתנו, ושמענו מפיו קטעי היסטוריה שלא הכרנו אודות אבא חושי, ביבי נתניהו, אריאל שרון, המרגל אלי כהן ודמויות חשובות אחרות, שפגשו את הדרוזים מעוספייא בצמתים מכריעים בחייהם, וחלקם אף ניצלו בזכותם ממוות. רמז דק: לא סתם קוראים לכביש הראשי של עוספייא על שמו של אבא חושי.

שמה של המסעדה מטעה. בורגר דין. אז נכון, יש כאן בורגרים, אבל זו מסעדת בשרים מצוינת. סטייק האוס. הבשרים מגיעים בוואקום ממרינדו. בשר עגלות, שהינו רך ושומני יותר. 

בשרים טריים בלבד, לא קפואים. הבורגרים עשויים מבשר אנטריקוט עם נתח של עגל ואגיו. אין דגים. ואין אלכוהול (לצערי, ותאמינו לי שסקרתי היטב את מקרר המשקאות בחיפוש אחר בירה כלשהי...).

הכול התחיל לפני כ-20 שנה, כאשר דין (45) שימש כמדריך קרב מגע בנהריה. יום אחד אחז בו הרעב, והוא ירד לרחוב הראשי בנהריה וקנה המבורגר. זה היה טעים, זה היה זול, והוא החליט לפתוח משהו דומה בעוספייא. השנה היתה 2003, והלקוחות הגיעו בהמוניהם. בורגר ב-5 שקלים. בהתחלה הוא מכר רק בורגרים, ובהמשך הוסיף צ'יפס, ואז גם סטייקים ועוד.

לפני 13 שנים הוא עבר אל המקום הנוכחי, שכולל גם מרפסת שמשקיפה אל נוף חלומי, ואגפים נוספים, להערכתי, המסעדה יכולה להכיל כ-130 איש בו זמנית. תשכחו מהבורגרים הזולים של תחילת הדרך. מדובר בקפיצת מדרגה, ובבשרים מעולים.

איך אני יודע? כאמור, ישבנו ארבעתנו לארוחה משותפת, השף עאקל הוציא לנו ארבע מנות בשריות: סטייק אנטריקוט של 350 גרם (149 ש"ח), צלעות טלה 250 גרם (149 ₪), סטייק סינטה 300 גרם (139 ₪), וסטייק פילה 250 גרם (149 ₪). כל המנות הגיעו עם סלט צד קטן.

כולנו טעמנו מארבע המנות, והן היו עשויות בדיוק במידה הנכונה. ידידי בני קצת פחות זורם עם בשר ורדרד-אדמדם, אז לבקשתו החלקי הבשר שלו נצרבו פעם נוספת כדי שיחטפו חריכה הגונה משני הצדדים. והוא בהחלט היה מרוצה.

בנוסף לבשרים טעמנו גם משני סלטים: חלומי (55 ₪) וקיסר (55 ₪), שהכילו ירקות טריים-טריים. גם הסלטים היו מצוינים.

ואגב, זו ממש לא מסעדה מזרחית עם הרבה סלטים. לא. זו מסעדה איכותית, וסלטים יש רק שלושה. השלישי הוא סלט יווני. ננסה אותו בפעם הבאה.

זו גם לא מסעדה דרוזית במהות שלה, למרות שמתקיימים שם ארועים שבהם האוכל הזה כן מבוקש. מי שמרבה לקיים שם ארועים הוא דווקא קהל רוסי, ויש גם לא מעט תיירים.

התפריט מציע בנוסף לסלטים גם מטוגנים, בשרים על גחלים, בורגרים, מנות מהמטבח האיטלקי, טוסטים, בגטים וקינוחים. 

לקינוחים ולקפה, לצערי, לא הגענו, כי השיחה קלחה לה בנעימים, ואז נזכרתי פתאום שממתינים לי בחיפה להרצאה, כך שלמרות השיחה המרתקת שהתפתחה, נאלצתי להיפרד במהירות ולטוס בחזרה לחיפה.

ימי פעילות: ראשון-שבת, 11:00-24:00.

עסקיות: כל יום, כל היום.

משלוחים: דליה, עוספייא, ושכונות הכרמל.

טלפון: 04-8399279.

פייסבוק: https://www.facebook.com/burgerdeans

BURGER DEAN. רח' אבא חושי, עוספייא