שף מריאנו שיינקמן: טעימות מדרום אמריקה

שף מריאנו שיינקמן: טעימות מדרום אמריקה 

הגענו להתארח בחצר ביתו של השף הארגנטינאי מריאנו שיינקמן, לטובת ארוחת בשרים מושחתת ## זו היתה ההצגה הכי טוב בעיר, וגם הכי טעימה ## כיף לראותו בפעולה, כיף לשמוע את הסבריו שמתובלים בהומור שנון, והכי כיף – לטעום מהבשרים המשובחים שלו.  

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת

צילומים: אתר כדאי לדעת

מריאנו שיינקמן הוא שף ממוצא ארגנטינאי שמביא עמו לכל אירוע ניחוחות, טעמים וסיפורים היישר מדרום אמריקה. ואת כל זה הוא עושה עם הומור, שמחת חיים, שפע של אלכוהול, וכיף אחד גדול. גם הוא וגם הסועדים נהנים מהמפגש הטעים והעליז. 

בעבר כבר התארחנו בחצר ביתו בחדרה, ושמחנו על ההזדמנות להגיע גם הפעם, ונענינו מיד להזמנתה של אשת יחסי הציבור לימור כרסנטי. התלוותה אלינו מירי אברהם ממשרדה של כרסנטי, ושם פגשנו עוד עיתונאים ובלוגרים, לידים חברתיים ולקוחות פרטיים, שהמשותף לכולנו – תאוות הבשרים. 

מריאנו, 46, נשוי ואב ל-3 ילדים, עלה בשנת 2002 לארץ, עם שני תארים ביד וניסיון עם לקוחות ומותגים בינלאומיים בארגנטינה בתחום הפרסום. הוא היה בטוח שדרכו סלולה אלא שבמרכז הקליטה הכיר את אשתו דיאנה, שהיא ממוצא ברזילאי ונוצר קליק זוגי, ששינה את תוכניותיו המקוריות – למזלם הרב של חובבי הבשרים. 

"עוד מילדותי כל ארוחה משפחתית היתה חוויה עמוסת אורחים ושופעת מאכלים, עם טקס ומנהגים שונים שבהם לקחתי חלק פעיל, מהבישול ועד ההגשה. אך אז עוד לא עלה בדעתי כי יום אחד תחביב חיי יהפוך למקצוע שלי." 

מה שהתחיל כחגיגת בשרים פרטית בחצר ביתם ל-100 איש, התגלגל מפה לאוזן והפך עד מהרה למקור פרנסתם.  

"נולדתי לבית עם ערכים משפחתיים קולינריים במיוחד. אבא שלי, יליד בואנוס איירס, ראה את עולם האסאדו כערך מוביל, וגדלנו על אהבתנו לבשר ולחוויית הצלייה האיטית, ואמא, ילידת אנטרה-ריוס, הביאה את עולם האירוח ואיחוד המשפחה מסביב שולחן."

"גדלתי בארגנטינה של שנות ה-70, למדתי בבית ספר יהודי, ובגיל 15 הייתי בטוח שמצאתי את היעוד שלי בעולם העיתונות: עיצבתי, ערכתי וכתבתי מקומון שהיה לחלוטין ONE MAN SHOW – גם אחראי על התוכן וגם מגייס כספים ומחלק את הגיליונות."

"החלום ללמוד עיתונאות נגוז מהר, ואחרי תקופה קצרה במגמת פסיכולוגיה, חשבתי שהגעתי לייעוד האמיתי שלי והתחלתי ללמוד פרסום."

אלא שבחלוף השנים החיידק התחיל לכרסם בו, והוא חיפש את האני האמיתי שלו – האוכל והמשפחתיות. האוכל הטוב והאנשים שהופכים ארוחה רגילה לחגיגה אמיתית. את האנשים הנכונים לחלוק איתם ויסקי משובח וסיגר איכותי. 

כיום הוא מפיק אירועי קונספט המשלבים תכנים כגון הרצאות, אמנים ועוד הפעלות לקהל אשר חושפות אותו לפולקלור הדרום אמריקאי ולחוויה קולינרית ייחודית עם ערך מוסף. כיף לראות אותו בפעולה, כיף לשמוע את הסבריו שמתובלים בהומור שנון, והכי כיף – לטעום מהבשרים המשובחים שלו. 

לאחר התמקצעות במסעדות מובילות בארץ ואירועי קונספט ביקבים במהלך כעשור, החליט לפתוח קייטרינג בוטיק ולצאת לדרך חדשה כשף עצמאי. הקייטרינג מופעל כיום ללקוחות פרטיים ועסקיים ברחבי הארץ, ביניהם- מזרחי טפחות, חברת החשמל, נמל חיפה, קצא"א המוביל הארצי, AVG, קרולינה למקה ועוד.

הוא מקיים ארועי בוטיק לצד ארועי ענק. מפעיל צוותים ומקים מטבחים בשטח, גם במקומות לא אורבניים. מארוחת שף גורמה פרטית ל-10 איש ועד לאירועי אסדו בשרים ל-500 איש. קיימת אפשרות גם לארוחות טבעוניות, או ללא גלוטן. ובנוסף, 

הוא מריץ סדנאות גסטרונומיה שונות מהמטבח הדרום אמריקאי. באמתחתו רזומה הכנה של מעל 100 סוגי מנות דרום אמריקאיות, מתוכן ניתן לבחור ולהרכיב את התפריט בהתאמה לקונספטים המשתנים ובהתאם לצרכי הלקוחות. 

מריאנו מתמחה בשיטת הבישול למגוון מנותיו ב-open fire. כלומר על אש גלויה וגחלים לוחשות, ללא שימוש בגז או חשמל. הוא גם מפתח ובונה מתקני צלייה ייחודיים שמתאימים לקונספט היוקרתי שלו, כמו למשל, קרוסלת בשרים בצלייה ישירה. 

בתפריטים של מריאנו, תמצאו אוכל מסורתי ארגנטינאי, כמו אסאדו, אמפנדס ודגים ענקיים על אש, אבל גם תבשילים אינדיאניים מבוליביה, טאקוס ממקסיקו, אקרג'ה מצפון ברזיל, וצ'אחה מאורוגוואי. 

בתמונות שמשובצות לאורך כתבה זו תוכלו לשטוף את העיניים בחלק מהמנות והמאכלים הטעימים מהם נהנינו בביקור הנוכחי שלנו אצלו. מומלץ ביותר שתגיעו אליו גם אתם. 

טלפון: 054-640-0997 

האתר של מריאנו:  https://www.marianowebsite.com/

מריאנו שיינקמן – קייטרינג דרום אמריקאי. הנורית 3 ב', חדרה.