סלאמתק: מהמעשנה לצלחת

סלאמתק: מהמעשנה לצלחת

לירן ביטון עבד בשירות בתי הסוהר, אבל התשוקה לעולם האוכל בערה בו ## לאחרונה הוא פתח עיר הולדתו טירת כרמל את סלאמתק – שמציע המבורגר וכריכים עם בריסקט, אסאדו, סלופי ג'ו ועוד ## עצרנו אצלו בדרך מתל אביב לחיפה, ושמחנו להכיר...

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת

צילומים: אתר כדאי לדעת

את טירת כרמל, אני בקושי מכיר. בשנים האחרונות היא התפתחה עד מאוד, והיא קורצת ללא מעט חיפאים. חברים וקרובי משפחה שלי רכשו שם דירות לאחרונה, וגם העבירו לשם את העסקים שלהם. למה? כי הארנונה נמוכה, כי מחירי הדירות שם שפויים יחסית, כי היא קרובה לרכבת ולמרכז הארץ, ובכלל – היא בתנופה אדירה.

למרבה הבושה, בתור אחד שסוקר מסעדות וכותב על אוכל כבר שנים, אני בקושי מכיר שם מקומות אוכל. אבל, הנה, אני מתחיל להכיר. לפני חודשיים הזמינו אותי הבעלים של מסעדת פאפיאנו. לקח לי זמן, אבל בסופו של דבר הגעתי וגיליתי מסעדה מצוינת!

לא מזמן גם קיבלתי הודעה בפייסבוק מקמיל ביטון, תושבת טירת הכרמל, והיא כתבה: 

"בעלי לירן היה עובד מדינה במשך 12 שנים בבתי כלא, אבל החלום שלו תמיד היה להאכיל אנשים. לאחרונה הוא פתח עסק של אוכל בטירת הכרמל, והוא שם בו את הלב והנשמה. אשמח אם תכתוב עליו. זה לגמרי שווה סקירה, לדעתי (למרות שאני כמובן משוחדת...) אבל יש לו לב זהב, והוא שם את הלב שלו בכריכים."

ביקשתי עוד פרטים. והיא כתבה:

"לירן בן 36, אבא ל-2. אחרי שקנינו בית, הבנתי שזה הזמן להגשים לו גם חלומות ודחפתי שיתפטר ויגשים את עצמו. זה באמת מה שהוא רצה מאז שהיה ילד. אביו החורג שנפטר היה שף באוניות גדולות, הוא ראה ולמד את התחום דרכו. מקווה שתמצא בו עניין, ותסכים לפגוש אותו ולכתוב עליו."

טוב, אז אחרי בקשה כזו, אי אפשר לסרב. עסק קטן וחדש, שחשוב לעזור לו.

ביום ראשון השבוע, כשחזרנו מתל אביב לכיוון חיפה, והזדחלנו בפקקים, החלטנו שזו הזדמנות לעצור בטירת כרמל ולפגוש את לירן ביטון.

מצאנו חנייה כמעט ממול. המבנה בו ממוקמת סלאמתק קיים כבר 65 שנים. קודם פעלה בו פיצרייה, ולפניה התחלפו שם עסקים שונים.

לירן ואביעד נגולה שעובד איתו קיבלו את פנינו עם חיוך. המקום נקי מאוד, והם עוטים כפפות. המטבח פתוח ואפשר לראות אותם בפעולה. את הסלטים מכינים בכל בוקר מחדש, ובקרוב התפריט ישתדרג ויתווספו אליו גם דגים מעושנים וסלמון. גיסו של לירן הוא דייג, ומה שייתפס בלילה, יעלה למחרת על הצלחת.

בשלב זה התפריט כולל המבורגר אנטריקוט, כריך עוף מעושן, מיקס אסאדו וצלעות, בריסקט מעושן וסלופי ג'ו. המנות מוגשות עם תוספת לבחירה, וסוגי הלחמים הם ג'בטה או טורטיה.

בזמן שהשניים הכינו לנו את המנות, סיפר לי לירן: "תמיד בער בי הקטע של האוכל. אבי הביולוגי הוא שף, ואבי החורג ז"ל היה השף של ספינת מג'יק וואן. את כל הילדות שלי ביליתי במטבחים. טועם, מסתכל ולומד. התשוקה להכין אוכל בוערת בי."

ומי מכין בבית את האוכל?

"גם קמיל וגם אני מכינים. תאמין לי שהאוכל של אשתי הוא הכי טעים בעולם."

כמה קילו העלית מאז שאתה מתעסק עם אוכל?

"תתפלא, אבל דווקא ירדתי 13 קילו. כי כשאתה מתעסק עם אוכל היום, אין לך תיאבון. בסוף היום אני מגיע הביתה, ומוצא את עצמי אוכל קורנפלקס או מעדן, או מזמין משהו..."

אשתך מפרגנת לך עד מאוד...

"הפרגון הדדי. הכרנו בצבא. אנחנו כבר 18 שנים ביחד. היא עצמאית בתחום הציפורניים. נמרה אמיתית."

אז מה טעמנו? לירן ואביעד הכינו לנו בריסקט מעושן (45 ש"ח), מיקס אסאדו וצלעות (45 ש"ח) והמבורגר אנטריקוט 220 גרם (43 ש"ח), בצירוף צ'יפס בטטה והום פרייז. לא הצלחנו לסיים את הכול, אבל כל הנ"ל היו טעימים מאוד. על השולחן גם הונחו זיתים ורטבים כמו צ'ימיצ'ורי, מיונז, חרדל, קטשופ, פסטו, איולי שום וברביקיו.  

כשרות: רבנות ראשית טירת כרמל

שעות פעילות: א'-ה', 11:00-22:00.

משלוחים: כן.

טלפון: 073-7256126

פייסבוק: לחץ כאן >>  לינק ל פייסבוק:

סלאמתק. רח' הרב ויינריב 23, טירת כרמל