ויזל קונדיטוריה: מנשר באהבה

ויזל קונדיטוריה: מנשר באהבה

שלושה דורות של אופים אחראים להצלחה הגדולה של קונדיטוריית ויזל בנשר ## הגעתי למפגש חברים עם הנכד עומר, שמתפעל את הקונדיטוריה המשפחתית, כרסמתי את בורקס עמיקם המפורסם שהמציא אבא שלו, וטעמתי את קרואסון התות שדה שתמונתו מככבת ברשתות החברתיות ## בקיצור, רעב לא יצאתי משם...

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת

צילומים: אתר כדאי לדעת

לכאורה, עומר ויזל ואנוכי די שונים. אני לא יודע לבשל או לאפות, ואילו עומר מחולל פלאים במטבח ועם תנור האפייה. אני שדוף, והוא  – איך נאמר – קצת יותר שמנמן. ויש עוד כמה וכמה הבדלים.

אבל, למעשה, יש גם קווי דימיון בינינו. שנינו לא מסתדרים עם חריף. שנינו ממש אוהבים לשטוף כלים, כי זה סוג של תרפיה. שנינו מיודדים עם איש הבשרים המעושנים מור אברמובסקי. ויש עוד.

אבל עזבו אתכם מזה, בואו נדבר על הקונדיטוריה שלו. אם תיכנסו לדף הפייסבוק של העסק, תוכלו לקרוא את השורות הבאות: "כדי להתחקות אחר סיפורם של קונדיטוריה ויזל ושל המאפים המפורסמים שלה, יש לחזור להונגריה של ראשית המאה שעברה. סבא יצחק ויזל הפגין תשוקה לאפייה כבר בגיל צעיר, וכשעלה לישראל בשנות ה-40 הביא איתו את סודות האפייה המשפחתיים". 

"כאשר נולד עמיקם, בנם של סבא יצחק וסבתא זהבה, קידמו הניחוחות הללו את פניו וליוו אותו במשך כל שנות ילדותו. כשבגר, הקים את רשת 'בורקס עמיקם' המיתולוגית והנחיל את אהבת האפייה גם לילדיו גלית, ערן ועומר." 

"כשהשתחרר עומר, צעיר האחים, משירותו הצבאי החליט להגשים את חלומו ולהפוך לקונדיטור. לאחר שהצטיין בלימודי הקונדיטוריה בדן גורמה והתמקצע בשורה של השתלמויות ייחודיות, החליטו עומר וגלית להמשיך את מורשת האפייה של קונדיטוריה ויזל."

"קונדיטוריה ויזל משלבת בין שיטות אפיה מסורתיות לשיטות אפייה מודרניותומציעה מוצרים שנעשים בעבודת יד, מחומרי גלם טריים ומשובחים." 


עד כאן, מה שמופיע בדף הפייסבוק. אבל אין טוב ממראה עיניים וטעימות של ממש. 

החלטנו להגיע לשם ולדגום את מה שיש לעומר ויזל להציע. זו כמובן לא הפעם הראשונה שלנו אצלו, אבל בעבר ביקרנו בבית הקפה הגדול שהיה לו בנשר, ולמעשה אפילו נכחנו בפתיחה החגיגית שלו, לפני כחמש שנים. היו שם ארוחות בוקר מפוארות וכל מיני מאפים מיוחדים. תענוג של מקום.

אלא שאז הגיעה הקורונה וטרפה את הקלפים. בתקופת הסגרים אי אפשר היה לפתוח, וכל העתיד של ענף הקולינריה היה די מעורפל. לעומת זאת, דווקא הקונדיטוריה המשפחתית הקטנה ברחוב המסילה 22 בנשר, באזור העסקים, התחילה לשגשג בתקופה ההיא.

הקונדיטוריה בכלל התחילה את דרכה לטובת ייצור בורקס עמיקם המפורסם (זוכרים? עמיקם הוא אבא של עומר, והוא בן 67 כיום. מוזמנים להציץ בתמונה). בצמוד אליה היה משרדון קטן. עוברים ושבים די נטרפו כשהריחו את הניחוחות שבקעו ממנה, ולכן נפתחה שם נקודת מכירה קטנה עם ויטרינה. בורקס, עוגיות, קפה. צנוע כזה. בקושי 8 מקומות ישיבה מאולתרים בחוץ.

כאשר התחילה הקורונה, עלו פלאים המכירות של הקונדיטוריה. עומר עשה חושבים, והחליט שמיותר להתעסק עם בית הקפה הגדול, שמצריך תיפעול, עלויות, עובדים, והתעסקות עם קהל סועדים. מה גם שמחזור המכירות נשאר אותו הדבר גם בלי כאבי הראש של תפעול בית קפה. בקיצור, בית הקפה סגר את שעריו אחרי ארבע שנות פעילות.

בסביבות פברואר-מרץ השנה, כשעולם הקולינריה התחילה לחזור לעצמו, עברה הקונדיטוריה שדרוג. נוסף דלפק ארוך עם כיסאות משני צידיו, שמאפשר ללא מעט לקוחות לעצור ולחסל בו במקום את הבורקס, המאפים, הקפה, העוגות. פינת חמד. במקביל, נבנה אתר אינטרנט, השקיעו בשיווק, ופצחו במשלוחים.

הגענו לשם בשעת בוקר מאוחרת. במשך כל עת שהותנו עצרו אנשים לטובת נשנוש, לגימת קפה, או סתם לומר שלום. כבר בשש וחצי בבוקר מגיעים סועדים רבים כדי לפתוח את היום עם קפה ומאפה או להצטייד במשהו טעים לדרך. הרבה מהם עובדים בסביבה, וכמובן יש גם כאלה שבאים במיוחד. מקומות חנייה לא חסרים בבוקר.

המוצרים משתנים מיום ליום. ממש כמו בסמטאות פריז. ויזל מציעים גם קייטרינג חלבי, ומקבלים הזמנות מיוחדות לעוגות יומולדת ועוד.

אנחנו פצחנו בקפה חזק ובבורקס עמיקם – כמובן, כי זה מותג. אבא עמיקם ישב בצד עם כמה מכרים, ואילו עומר הצטרף אלינו למפגש חברים. אשתי, שמבינה דבר או שניים באפייה, התפעמה מהבצק, ושניהם דיסקסו להם סודות מעולם הבצקים והמאפים.

בעודי מכרסם סנדוויץ' קטן ומבחר מלוחים, סיפר עומר שאת אשתו מלי הוא הכיר כאשר היא באה להזמין עוגה לבת שלה לפני 6 שנים בערך. היא התאהבה בעוגות, וגם באופה החביב. מאז נולדו להם שני ילדים חמודים, רענן ומיתר.

גולת הכותרת של ויזל בימים אלה היא קרואסון תות השדה. זה טעים בדיוק כמו שזה נראה. מלא בשמנת ותותי שדה. נכון שזו לא העונה, אבל עומר מצליח להשיג אותם מהמגדל היחיד בארץ שהשדה שלו מניב תותים באוקטובר, ורוכש ממנו קרטונים של הפרי. לא פלא שמגיעים אליו גם ממקומות מרוחקים, מה גם שהוא מפרסם את תמונות הקרואסון הזה ברשתות. המחיר: 24 ₪. 

אנחנו קיבלנו אותו און דה האוס. בשביל זה יש חברים...

ימי פעילות: א'-ו: פתיחה: ב-6:30. סגירה: א': 16:00, ב'-ד': 17:00, ה': 18:00, ו': 14:30. 

פייסבוק: https://www.facebook.com/vizelk/

משלוחים: יש.

טייק-אוויי: יש.

כשר.

טלפון: 04-8201211

ויזל קונדיטוריה, המסילה 22, נשר