ביבו בר: דו-קיום אמיתי

ביבו בר: דו-קיום אמיתי

הגענו אל ביבו בר בעיר התחתית, כדי לנגוס בסנדוויץ' ולטעום טורטיה, ויצאנו משם עם סיפור מדהים ומרגש על איש מיוחד, יהודי, שאימץ 3 אחים ערבים מיפו, והצליח להציל את חייהם ואת עתידם של שניים מהם, מהגורל האכזר שהמתין להם

יורם מארק-רייך 

אתר כדאי לדעת

צילומים: אתר כדאי לדעת

לא פעם, יוצא נועם וייס בעקבות סקירות שלי על מסעדות, ודוגם אותן גם. הפעם, יצאתי אני בעקבות המלצה שלו בפייסבוק על ביבו בר בעיר התחתית, שמציע כריכים, סלטים, טוסטים וטורטיות, לצד בר אלכוהולי עם בירות ויינות.  

אני לא מכיר את נועם וייס, אבל הכרתי היטב את הוריו, אשת החינוך ד"ר אסתי וייס ז"ל ופרופ' שבח וייס. נועם נוהג להגיב לי בפייסבוק על כתבות האוכל שלי, ומשתדל לדגום מסעדות שאני ממליץ עליהן. הפעם זה היה הפוך, כאמור. הוא כתב לי שמאז שנפתח הביבו-בר, הוא מרבה לאכול שם, ואוהב מאוד את המקום.

ביבו בר נפתחה בסביבות חודש יוני 2021, על ידי באהה שוויקי, שהכינוי שלו בתור ילד היה ביבו. באהה, 32, הגיע לכאן מיפו לפני חמש שנים, בעקבות אחיו דיאא בן ה-34, שהתיישב בחיפה שנתיים לפניו. כל אחד מהאחים הוא אב לשני ילדים חמודים.

המקום מעוצב ומתוקתק באופן מרשים. הושקע הרבה כסף בשיפוץ ובעיצוב, והוא עדיין לא ריווחי. באהה עובד בו מבוקר עד לילה, וגם אחיו משקיע בו זמן, אנרגיה ואת מיומנותו בתחום המטבח.

הגענו, התיישבנו, הצצנו בתפריט, והחלפנו כמה מילים עם באהה, שסיפר כי במהלך הקורונה עבד כשליח, הבין שתחום האוכל ימשיך לפעול גם בזמנים קשים, והחליט להשקיע את חסכונותיו בתוספת הלוואה מהבנק בפתיחת הביבו בר.

אחר כך, יצא בהאא לענייניו, והחליף אותו אחיו דיאא, שהוא גם חברו הטוב ביותר. דיאא הוא טבח במקצועו, שעבד במשך שנים במסעדות שונות באזור המרכז. יש לו ידיים טובות, הוא זריז ומיומן.

בזמן שהכין לנו את מנת הדגל – עראיס חיפאי, כריך ביבו, טורטיה וסלט, נחשפנו לסיפור חייו המרגש. מסתבר ששני האחים, מוסלמים מיפו, אומצו כשהיו בני 11 ו-13 על ידי האדריכל והמשורר היהודי תמיר גרינברג, שמשמש כיום כראש המחלקה לאדריכלות ועיצוב במכללת שנקר. תמיר אימץ אז גם את אחיהם הגדול, שנפטר בהמשך משימוש בסמים. אחות נוספת נפטרה גם היא מסיבה דומה.

ההיכרות של תמיר עם ילדי המשפחה החלה כאשר נתקל באח הגדול בתחנה המרכזית של תל אביב, הבין את מצבם הקשה של הילדים, וקשר את גורלם בחייו שלו.

דיאא: "בהתחלה עשינו לו את המוות. שיגענו אותו, גנבנו ממנו. לא הבנו מה האינטרס שלו. למה בכלל הוא רוצה לעזור לנו. לקח לנו הרבה זמן עד שנבנה האמון שלנו בו. אלוהים שלח אותו לשלוף אותנו מהעולם הנורא שחיינו בו. האבא הביולוגי שלנו לא היה בקשר איתנו. בשבילי תמיר הוא אבא שלי לכל דבר."

מה גרם לתמיר להציל אתכם מהגורל האכזר שייעדו לכם החיים?

"עשו עליו כתבה בעיתון הארץ לא מזמן, והוא אמר שם: 'כשאתה רואה אדם שנדרס בחיים, אתה לא קם והולך. אתה מסייע.' הוא פשוט איש עם לב טוב."

מתי התחלת לעבוד במטבחים?

,כבר בגיל 15, כשגרתי כמו האחים שלי בפנימייה, נמשכתי אל עולם המטבח. זה היה הכיף שלי לעזור לטבח, למרות שמדובר בעבודה קשה. באופן אבסורדי, כשרצו להעניש אותי, לא הירשו לי לעבוד במטבח... בפנימייה ובמסעדות השונות למדתי לבשל. הכול מהתנסות אישית. אין לי השכלה פורמלית בתחום. אני גם כמעט לא יודע להכין אוכל ערבי..."

מה הביא אותך מיפו לחיפה?

"חיפה תמיד זרמה בוורידים שלי. אני אוהד מכבי חיפה מגיל צעיר. הדם שלי ירוק. אין לי דם אדום. חוץ מזה, בחיפה יש דו-קיום אמיתי בין יהודים וערבים. אני מרגיש מחויב לשלום ואהבה בין יהודים וערבים. חיפה היא עיר מדהימה בקטע הזה. הילדים שלי הולכים לגן דו-לאומי, ואני מקפיד לדבר איתם בעברית."

ביבו בר מציע כריכים חמים מהתנור, טוסטים, סלטים טריים וטורטיות צלויות. תמצאו שם גם מבחר בירות ויינות. המקום מושקע מאוד, מעוצב בקפדנות. רואים שהשקיעו שם הרבה כסף, כישרון ואהבה. יש עסקיות. יש דילים משתלמים. בימי שישי בערב יש גם מוזיקה עם די.ג'יי.

טייק אוויי: יש.

משלוחים: יש.

כשר: לא.

שעות פתיחה: ראשון-רביעי: 9:00-22:00, חמישי-שישי: 9:00-24:00

פייסבוקhttps://www.facebook.com/BiboBarr/

טלפון: 04-6201555

ביבו בר. דרך יפו 57, חיפה