פת שטינבך

פת שטינבך - מאפייה חשמלית

 

עפר שטינבך, נכדו של מייסד 'מאפיות פת' בחיפה, חזר לשורשים ## הכירו את 'פת שטינבך – מאפיה חשמלית' - מאפיית בוטיק של לחמי מחמצת מקוריים

 

יורם מארק-רייך
אתר כדאי לדעת

 

צילומים: אלי דגני
 

נתחיל מהתחלה. קצת היסטוריה: משפחת פת הייתה בעלת מאפיות ועסקה באפיה דורות רבים בפולין. בשנות ה- 20, עם עלייתה לארץ, הקימה בחיפה שתי מאפיות - בשכונת הדר ובשדרות ההסתדרות (שהעסיקה מעל 40 עובדים), שפעלו בשנים 1922 - 1953. באותן שנים המשפחה הקימה גם את "קונדיטוריית פת" בירושלים, שהכילה סליק גדול בתקופת המחתרות.

ונגיע להווה. עפר שטינבך, נכדו של אבא פת, מייסד "מאפיות פת" חזר לשורשים. עפר, 49, בעל תואר באדריכלות, תמיד אהב לבשל וכנצר לדורות של אופים, נמשך גם לאפיה. לחמי מחמצת החל לאפות לפני 11 שנה ולאחר ששב לעיר הולדתו, חיפה, וקצב ההזמנות גבר, החליט לפתוח מאפיה אמיתית. כך קמה לה מאפיית הבוטיק "פת שטינבך – מאפיה חשמלית", בה הוא אופה מגוון עשיר של לחמי מחמצת מקוריים ומיוחדים, ללא שמרים וללא חומרים תעשייתיים. הלחמים נאפים בעיקר מקמחים מלאים ומשובחים בטחינה גסה, תוך שימוש במחמצות שאור מחיטה, כוסמין או שיפון.
 


"יום אחד אמי ואני הבטנו בתמונות ישנות. ביניהן, מצאתי תמונה של סבי עומד ליד האוטו-לחם שלו, ועל האוטו כתוב 'א. פת מאפיה חשמלית'. אימא סיפרה שסבא היה מאוד גאה במיקסר החשמלי שהיה לו כבר בשנות ה-20 של המאה הקודמת. התרגשתי והחלטתי לקרוא למאפיה שלי – 'מאפיה חשמלית'. את הקמחים המיוחדים אני מזמין מ'הטחנות הגדולות של א"י', אותה טחנת קמח ממנה קנה סבי!'", מספר עפר.

את המאפיה עיצב בניחוח נוסטלגי: על הקירות תמונות ופריטים היסטוריים של משפחת פת. על המדפים - ארגזי לחם ישנים מעץ ואמייל ומכונות ביתיות לפריסת לחם. הלחמים מוצגים באלגנטיות בארגזי לחם שבנה בעצמו.
 


שטינבך, שפיתח את המתכונים, גם העניק לכל לחם שם מיוחד משלו:
לחם טוטם – לחם ייחודי שנאפה בתבנית טרקוטה גלילית, ומיוצר מתערובת של קמחים מלאים מחיטה, כוסמין ושיבולת שועל, בתוספת אגוזי קשיו, גרעיני דלעת, חמנייה ופרג.
שועלי – לחם מקמח חיטה מלא, עשיר בתוספות של שיבולת שועל גסה, אגוזי קשיו, לוז, מלך, גרעיני חמניות ודלעת ועגבנייה מיובשת.
חריף מטריף – לחם מקמח חיטה מלא, בתוספת פלפל חריף טרי.
דון צימוקי – לחמנייה מקמח מלא עם אגוזי מלך וצימוקים.
ביצי כוסמין – לחמניות מקמח כוסמין מלא גס ומחמצת כוסמין, בציפוי אגוזים, גרעינים וזרעונים.
בזיליקה – כיכר מחמצת אפויה בתבנית טרקוטה גלילית, עשויה מ- 100% קמח מלא גס בתוספת עלי בזיליקום טריים, עגבניות מיובשות וצנובר.
מרקי – כיכר קערת מרק עשויה מ-100% קמח גס, בעלת דופן עבה.
חום בכפר – לחם מקמח מלא בתוספת נדיבה של שוקולד מריר.
לחם "אמר – עשוי מקמח "אמר" מלא 100% (זן חיטה קדום) ומחמצת כוסמין.
 


במאפייה תמצאו גם את "מלך ארגמן", "לוזNמור", "שוף שיפון", "הכל לציפור", "מקלות הכוסמין של חני" ועוד מגוון לחמים מיוחדים.

עפר: "הלחמים עשויים אך ורק מקמחים מלאים ומשובחים בטחינה גסה (של הגרעין בשלמותו), מים, מלח ים אטלנטי ומחמצת שאור, ואין בהם שמרים או חומר תעשייתי כלשהו. כל לחם נעשה בעבודה יד, וכל בצק מקבל יחס אישי הכולל התפחה איטית במשך 24 – 48 שעות ולאחר מכן אפייה בתנור אבן. כמו פעם."
 


המאפיה פתוחה בימים ראשון-חמישי בשעות 08:00-18:00 ובימי ששי - עד 14:00.
יש אפשרות להזמין משלוח דרך האתר. בשלב זה המשלוחים מתקיימים רק בחיפה.

האתר:  https://www.patt-bakery.co.ilפת שטינבך. דרך יפו 28, חיפה. טל: 04-6184881

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.