הטחינה של סבא עותמאן

במסעדה קטנה סמוך לביתו רקח סבא עותמאן דיאב ז"ל, את הטחינה המיוחדת שלו ## המתכון הסודי והמיוחד נשמר עד היום על ידי נכדיו, שזיהו את הפוטנציאל ## וכך הוקם מפעל הסלטים המצוננים עותמאני הכשר בעיר טמרה

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת

צילומים: גליה אבירם

הסיפור של מפעל הסלטים המצוננים עותמאני, בעיר טמרה בגליל המערבי, החל לפני חמישים וארבע שנים, בשנת 1968, כשסבא עותמאן דיאב ז"ל פתח מסעדה קטנה בסמוך לביתו, כשבתפריט שלה הוגשו מגוון מנות של חלקי עופות שנצלו בגריל בתיבול מיוחד וסודי,  והוגשו על רשת מיוחדת, לצד טחינה בטעם ותיבול מיוחד שרקח. 

לאחר מותו הוריש עותמאן לדור השני, בנו נאיף דיאב ז"ל את המסעדה, וזה המשיך את המסורת והמורשת הקולינרית של אביו, עד שנפטר. הדור השלישי בניו של נאיף ז"ל, נכדיו של עותמאן, רפאת, עותמאן, אשרף וויסאם, המשיכו לתפעל את המסעדה, ומיד זיהו שהטחינה קוצרת מחמאות בקרב הסועדים, כך הם זיהו את הפוטנציאל הגלום במשחה הטעימה שהם רוקחים במסעדה, והבינו שהם רוצים לייצר כמויות ממנה, כדי שהיא תגיע לכולם בכפר ובסביבה. 

מפעל הסלטים עותמאני הוקם בשנת 1999 על ידם, ולצד הטחינה המצליחה שמתכונה המדויק של סבם, נשמר עד עצם היום הזה, וטעמה אינו דומה לטעם של סלט טחינה מצונן אחר,  הם החלו לפתח בעזרת מהנדסי מזון שעזרו להם להגיע לטעמים הרצויים והאיכותיים, מגוון של סלטים מצוננים. 

בסדרת סלטי עותמאני שמיוצרת מירקות טריים מדי יום, מתוצרת חקלאית ישראלית, באיכות גבוהה ובטעם של הבית, ניתן למצוא את הטחינה, מוצר הדגל של המפעל, סלט חומוס בטעמים: קלאסי, אקסטרא, חריף, בלאדי ומסבאחה, סלט תירס במיונז, סלט טורקי,  סלט כרוב אדום במיונז, סלט קולסלאו, סלט חציל במיונז, סלט טחינה עם חצילים, שום כתוש, וסחוג חריף. 

הסלטים מגיעים במשקל של 180 גר' (4-6 ₪);  250 גר' (6-8 ₪);  400 גר' (9-11 ₪); 700 גר' (7-12 ₪); 3 ק"ג (25-30 ₪). 

הסלטים כשרים למהדרין, בהשגחת בד"ץ הרב לנדא. למעט סלט חצילים במיונז שעדיין בכשרות הרגילה. 

במפעל עובדים לפי דרישות ופיקוח של משרד הבריאות בסטנדרטים מחמירים ביותר, צוות של מבקרי איכות, ומהנדסי מזון מקפידים על תנאים תברואתיים וניקיון. לאחרונה נרכש ציוד חדש וקווי הייצור גדלו. 

לידיעת הקהילה הטבעונית - במפעל הקפידו להפוך את מגוון הסלטים לידידותיים גם לטבעוניים, ולהטביע עליהם את הסימון "וייגן פרינדלי", ובכך להעלות את המודעות החשובה לרבות במגזר הערבי. 

בהשראתם של הבעלים ומועצת המנהלים, סמנכ"ל השיווק חמודי דיאב, מוביל לאחרונה  מהפכה בפיתוח העסקי במפעל, כשמיתג את הסלטים מחדש, ופתח אופקים חדשים לשיווק במגזר היהודי וכן בחו"ל, והם מובילים חזון  משמעותי לחיבור המפעל לקהילה מכלל המגזרים, החברה תורמת באורח קבע לעמותות שונות ולבתי כנסת, ומשלבת עובדים בעלי מוגבלויות במפעל.   

את הסלטים ניתן למצוא ברשתות גדולות בבעלות המגזר הערבי בצפון, ובערים מרכזיות בארץ. ברשת דבאח, מרכזה (מרכז המזון בירכא ובנוף הגליל), רשת קינג סטור, כלבו סמארה, ורשת מאי מרקט. ושימו לב: גם ברשת שופרסל, ברשתות הבת "יש חסד", "יש בשכונה", ו"גוד מרקט". 

+++

טלפון: 1800-780007.