מעשים לא טהורים + אמדו מיו / פייר פאולו פזוליני / אפרסמון

״היינו שנינו כאחד, נתונים בכפה של אהבתנו זה לזה: זו שלי, היתה זועמת, מודעת לעצמה, לא טהורה; ואילו אהבתו, אף שהיתה טהורה שבטהורות, לא היתה פחות ייחודית.״ 

'מעשים לא טהורים' ו'אמדו מיו' מציגים תיאור עדין ויפהפה של שנות נעוריו של פזוליני במחוז פריולי הכפרי, שם בילה את שנות המלחמה. 

'מעשים לא טהורים' הוא סיפור על מפגשי קיץ, כמעט שערורייתיים, של בילויים בחופי הים ובמסיבות ריקודים ועל אהבה בלתי ממומשת, כזו שמענה את הנפש פנימה. 

'אמדו מיו' מספר את סיפורו של מורה צעיר, הלוא הוא פזוליני, הנקרע בין משיכה מינית כפייתית לצעירי האזור לבין ייעודו להנחיל לילדים בכפרו את האהבה לשירה.

כך כתב פזוליני בהקדמה לספר: ״אני חש צורך לומר לקורא דבר־מה לפני שיתחיל בקריאת הספר. אך מה אומר לו? כתיבת מילות ההקדמה המועטות הללו יצרה אצלי מבוכה גדולה מאי פעם. הסתכנתי מאוד כשכתבתי את הסיפורים. לבסוף אני מבקש מהקורא שלא יגרום לי להתרסק אם יחשוב שסיפוריי אינם מוצלחים. גם במקרה זה השאלה היא אם דרושה כאן כנות או צביעות: אם מחיי־שלי אספתי את החומרים לספר הזה, אזי משמעות הדבר שלא פחדתי לעשות זאת... החיים, החיוורים הרבה יותר מסיפור הם גם הרבה יותר צבעוניים ממנו. לרשותנו עומד תמיד גילוי של זהירות קיצונית שבולם אותנו על סִפה של הרפתקה קיצונית.״ 

נובלות אלה מייצגות את כתיבתו של פזוליני כיוצר בתחילת דרכו - כתיבה בסגנון ניאו-ריאליסטי, לעתים על גבול הנאיבי, אך בעיקר זו כתיבה כנה וטהורה בישירותה, שנובעת ממעיין רגשי-אישי, ובזה קסמו הגדול של הטקסט. 

פייר פאולו פזוליני נולד בבולוניה ב 5 במרץ 1922, שם גם למד בהמשך לתואר בתולדות האומנות. בילדותו ובנעוריו נדדה משפחתו מעיר לעיר בצפון איטליה בעקבות אביו שהיה קצין בצבא. ב־1942, מצאה משפחתו מקלט בקָסַרסָה שהיתה עיר הולדתה של אימו במחוז פריולי, שם שהו עד 1949. בגיל צעיר החל לכתוב שירה, ובהיותו בן 20 יצא לאור ספר השירה הראשון שלו ״שירים בקסרסה״. בנוסף כתב מאמרי ביקורת, פרוזה ומחזות. בשנת 1955 פרסם את הרומן הראשון שלו ״רגאצי די ויטה״. באותן שנים החל עיסוקו בקולנוע. בתחילת שנות השישים עבד בשיתוף פעולה עם פרדריקו פליני ומאוחר יותר כיוצר עצמאי - סה״כ ביים 18 סרטים. 

פזוליני נרצח בברוטליות ב־2 בנובמבר 1975 על חוף אוסטיה שליד רומא. בתחילה הודה במעשה ג׳וזפה פלוסי, צעיר בן 17 שנשפט על הרצח, אך חזר בו מהודאתו. נסיבות מותו לוטות בערפל עד היום הזה, ורבים סבורים שהוא אינו הרוצח אלא השירותים החשאים באיטליה.

243 עמודים, 98 ש"ח.