גבר יחיד / כריסטופר אישרווד / אפרסמון

גבר יחיד  

כריסטופר אישרווד / אפרסמון

ברוכים הבאים לדרום קליפורניה שטופת השמש של שנות השישים. ג'ורג' מתגורר בפרוור קליפורני טיפוסי. הוא מרצה לספרות אנגלית, הומו בגיל העמידה, המסתגל לחיים בגפו אחרי מותו הפתאומי והטראגי של בן זוגו ג׳ים, שהשאיר אותו שבור לב. 

'גבר יחיד' מתאר יממה אחת בשגרת חייו של ג׳ורג׳ - הוא נחוש בדעתו לדבוק באורחות חייו הקודמים. הוא רוצה לחוות, לאהוב ולהיות נאהב. מתחת לפני השטח של האיפוק הבריטי גואים בקרבו גלים של יגון, זעם ובדידות – אבל האדם המתגלה לעינינו, למרות כל הטרדות ועוולות היום־יום אוהב לחיות.

בהומור נוקב ובמבט צלול מתאר כריסטופר אישרווד את רעבו של ג'ורג' להמשיך להנאות הלא צפויות בחיים ואת יכולתה של הנפש לגבור על אובדן וניכור. 

'גבר יחיד' הקדים את זמנו, וכאשר ראה אור בשנת 1964, רבים הזדעזעו מהתיאור הגלוי, האוהד והנוגע ללב של חייו של הומו מבוגר. הספר, שאישרווד עצמו ראה בו את הטוב שבספריו, מוכר כיום כיצירת מופת קלאסית פיוטית על החיים כנטע זר בחברה. הספר הוכתר כיצירת מופת מיד עם צאתו לאור, והוא נחשב לאחד הרומנים הראשונים והטובים ביותר של תנועת השחרור המודרנית של הקהילה הגאה. 

כריסטופר אישרווד (1986-1904) נולד במנצ׳סטר, אנגליה. הוא התחיל את קריירת הכתיבה שלו באוניברסיטה ולאחר מכן עבר לברלין, בה התגורר בשנים 1933-1929, שם התפרנס כמורה לאנגלית. הוא היה עד לעלייתם לשלטון של היטלר ושל המפלגה הנאצית וכמה מספריו הידועים ביותר, כמו Mr. Norris Changes Trains ופרידה מברלין, שואבים ממה שחווה על בשרו באותה תקופה. הוא יצר את דמותה של סאלי בולס, שהתפרסמה לימים כגיבורת המחזמר, ולאחר מכן הסרט - 'קברט'. 

בשנת 1938 נסע אישרווד עם ו"ה אודן לסין ובתחילת 1939 המשיכו לארצות־הברית. ב-1953 הכיר אישרווד את דון בקארדי, שהיה צעיר ממנו בשלושים שנים. מערכת היחסים רבת השנים והתהפוכות נמשכה עד מותו של אישרווד בקליפורניה ב-4 בינואר 1986. 

כריסטופר אישרווד היה דמות מפתח בספרות העולמית של המאה העשרים ובתנועה לזכויות הקהילה הגאה, וכתב יותר מעשרים ספרים.

148 עמודים, 88 ש"ח.