הכלה האחרת / גלילה רון פדר / מודן

הכלה האחרת

גלילה רון פדר / מודן

בספר זה, שהינו הרומן ההיסטורי הראשון שלה למבוגרים, והינו הרומן העשירי שלה למבוגרים, מספרת גלילה רון־פדר-עמית את הסיפור המרתק של השיבה לארץ בסוף המאה ה־19 מנקודת מבטן של הנשים היהודיות שהודרו מספרי ההיסטוריה.

היא מפליאה לטוות את סיפורי חמש הגיבורות שלה ליריעה סיפורית עשירה, ומספרת סיפור שטרם סופר על חיי האהבה, הכאב והצמיחה של הנשים שחיו בתקופה הסוערת של ראשית ההתיישבות החדשה בארץ ישראל.

כאשר מינה מגיעה בעקבות בעלה מהונגריה לארץ ישראל כדי ליישב את אדמת המולדת, היא לא מעלה בדעתה שנישואיה ייקלעו למשבר קשה בגלל כל אותם פרטים שבעלה הסתיר ממנה, ובמכוון. 

סולטנה היפיפייה ממרוקו, הנמלטת מחיזוריו של בן הפאשה המוסלמי, מקווה שאחרי שתינשא ביפו לבן דודה, היא תגיע לחוף מבטחים. אבל כשאירוע נורא מסבך את חייה, היא נאלצת לוותר על חלומותיה ולחיות בחטא בין הטמפלרים הגרמנים. 

סוניה מאודסה, שמתאהבת בכל מי שנראה לה מנהיג מהפכני, מבצעת התנקשות בעקבות אהבה נכזבת. מפּחד השלטונות היא נמלטת אל ההתיישבות הציונית וכאן, בימים שבהם הנשים נועדו רק לנישואים ולאימהוּת, היא מנסה למרוד ולייסד יחידת לוחמות. 

רחל משוכנעת שהמשיח הגיע, עולה לארץ ישראל במסגרת 'אעלה בתמר', ומוצאת את עצמה חיה במערה. ואילו גיטל, שמחפשת את אחותה שנעלמה באופן מסתורי, נאלצת לחצוץ בכוח בין בנה לבין אהובתו.

חמש הנשים הללו פוגשות בירושלים את האדמו''רית מלודמיר – מנהיגה כריזמטית, מיסטית, נבונה והומנית, המעודדת אותן לפעול על פי צו ליבן. אבל כאשר זה אינו תואם את תפיסת העולם שלה, מתגלות בה פנים אחרות.  

בסוף הספר אפשר לקרוא גם את הרקע ההיסטורי לכתיבתו.

410 עמודים, 98 ש"ח.