הסיפור הבלתי סביר והלא מספיק זכור על עלייתה ונפילתה של מזרח אירופה היהודית / שלום בוגוסלבסקי / זרש

הסיפור הבלתי סביר והלא מספיק זכור על עלייתה ונפילתה של מזרח אירופה היהודית 

שלום בוגוסלבסקי / זרש

מזרח אירופה היא לא עוד מקום שיהודים חיו בו. היא המקום שבו הם חיו. לא היה דבר כזה בשום מקום אחר. בעת החדשה, מזרח אירופה הפכה לא רק לביתם של רוב היהודים בעולם אלא גם לאזור הכי יהודי בעולם. ואז – הפסיקה להיות כזו, והסיפור המרתק של מזרח אירופה היהודית הצטמצם לכמה מיתוסים וסטריאוטיפים. 

הספר שוזר את סיפורם של היהודים בהיסטוריה של אחד האזורים המורכבים והמרתקים בעולם ושם אותה בהקשר של הזמן והמקום.

הספר מיועד לא רק למי שמתעניינים ספציפית ביהודים אלא גם למי שנהנים לקרוא היסטוריה, מתאים למי שלא מכירים את הנושא אבל לדעתי גם מי ששולטים היטב בחומר ימצאו בו כמה דברים חדשים ומפתיעים. הספר לא עוסק בשואה, כי אנחנו מקדישים המון עיסוק להשמדה ולא מספיק עוסקים בחיים שהיו שם במשך מאות שנים לפניה. הספר מפרק הרבה מיתוסים וסטריאוטיפים, עושה סדר במה קרה, איפה, מתי ולמה, מכניס הרבה דברים מוכרים להקשר ההיסטורי והפוליטי של הזמן והמקום, וגם מעלה כמה שאלות ותובנות אקטואליות חשובות.

דבר המחבר: כדי לכתוב את הספר לא הסתפקתי בלקרוא ערמה ענקית של ספרות אקדמית. במשך כעשור אני מסתובב במקומות שבהם הסיפור התרחש: הולך לאיבוד בשכונות יהודיות נשכחות, עולה על דרכי עפר שאני לא יודע לאן הן מובילות, משוטט בערים, בכפרים, בהרים וביערות ולומד את השטח. היהודים לא ריחפו בחלל על כוכב הלכת שטעטל אלא חיו בתוך מציאות קונקרטית שיש לה גיאוגרפיה והיסטוריה, שפות, אדריכלות, קולינריה, אנשים ותרבויות, וההיכרות עם המציאות הזאת מאירה אפילו את החלקים המוכרים של הסיפור באור חדש. 

שלום בוגוסלבסקי נולד בסיביר, ירושלמי מגיל חמש. מדריך ומארגן טיולים כאן ובמזרח אירופה, כותב ומרצה, פה ושם מפרשן בתקשורת על ענייני מזרח אירופה. למד היסטוריה, צילום, הנחיית קבוצות, הוראת דרך, מוזיקה, אמנויות לחימה ושיט על מפרשית.

הספר מומן באמצעות הדסטארט בספטמבר 2022, וראה אור ביוני 2024. השקת הספר נערכה ב-4.7.2024, ב'אנו' - מוזיאון העם היהודי, קמפוס אוניברסיטת תל אביב.

ניתן להזמין את הספר בפורמט מודפס, דיגיטלי או אודיו.

ליצירת קשר: books@zeresh.co.il

431 עמודים, 109 ש"ח.