הילדים של אנה / אייל וינטר / כתר

הילדים של אנה

אייל וינטר / כתר

אנה וינטר נשארה לבדה. בעלה וילדיה הגדולים כבר אינם בין החיים. ילדיה הצעירים עזבו אותה ואת גרמניה. ב-9 בנובמבר 1938 היא מהלכת לבדה בחדרים הריקים של הווילה המשפחתית בקניגסברג, עד שצלצול הטלפון בוקע את השקט; בריונים הציתו את בית הכנסת, והלהבות הגיעו לבית היתומים היהודי הסמוך והבריחו את הילדים. בלילה המושלג, אנה ונהגה הנאמן ויט יוצאים להציל את ילדי בית היתומים. מרגע זה ואילך נפשה נקשרת בנפשם, והאישה הנוקשה מוצאת עצמה כאם לעשרים ושניים ילדים שנותרו בלי הורים ובית.

אייל וינטר, בן אחיינה האהוב של אנה וינטר, מספר לראשונה את הסיפור המשפחתי שגדל בצילו. מאז ילדותו הוא שמע על קרובת משפחתו אנה וינטר, אשת החברה הגבוהה בקניגסברג, שהאמינה תמיד בגרמניה. היא גרה בווילה ענקית שהיתה מקום מפגש לצמרת הפוליטית והכלכלית של מזרח פרוסיה, וערכה שם ארועי התרמה והוקרה לסופרים, אנשי מדע ואמנים. עד שנחקקו חוקי הגזע ב-1935, ואט אט עזבו את גרמניה ילדיה וגם העובדים, והיא נשארה לבד עם הנהג שלה.

וינטר מצליח לעורר לחיים תקופה וגיבורים על חולשותיהם, אומץ ליבם, הבחירות הקשות שנאלצו לבחור והאנשים שהפכו להיות ברגעי מפתח. הוא כותב את הסיפור שלא היה עד לו אך נראה שהוא מכיר בו כל פרט ופרט. ספר אנושי וחשוב לקריאה, היום יותר מתמיד.

פרופ' אייל וינטר הוא מומחה בכלכלה התנהגותית, בתורת המשחקים ובחקר הרגשות, חתן פרס הומבולדט למצוינות מחקרית ומחבר הספר 'רגשות רציונליים' שהיה לרב־מכר. ברומן זה הוא מתגלה גם כמספר יוצא דופן ובעל רוחב יריעה.

248 עמודים, 98 ש"ח.