אנחנו לא בקונצנזוס / אביהו רונן / דביר

אנחנו לא בקונצנזוס 

אביהו רונן / דביר 

סיפורו של כרם שלום. קיבוץ על חוף עזה. 1968-1978. 

"ב־7 באוקטובר 2023 נפרצה החומה המקיפה את קיבוץ כרם שלום, ומחבלי החמאס פרצו אל תוך הקיבוץ הקטן. כיתת הכוננות של הקיבוץ ניהלה קרב גבורה עם המחבלים ומנעה את השתלטותם על המקום. שניים מאנשיה נהרגו בקרב, אך הקיבוץ ניצל.

המחבלים פרצו את החומה במרחק של 120 מטר מחלון הדירה שבה התגוררנו רעיה ואני בכרם שלום של שנות השבעים. באותן שנים היינו הולכים בחולות מערבה וחוצים את הגבול כרצוננו. האֵקוֹנוֹם של הקיבוץ היה קונה בשוק בעזה כדי לחסוך בתקציב המטבח; את האורחים מאנגליה היינו נוהגים לקחת למסעדת הדגים באל עריש; עלי מחאן יונס שניהל את קבוצת הבניין היה אז חבר קיבוץ לשם כבוד; ובחופי צפון סיני הזהובים של דקלה בחבל ימית או שייח' זוויד היינו רוחצים בעירום. 

אבל כרם שלום של שנות השבעים, אי קטן וירוק של עובדי אדמה ושוחרי שלום בגבול רפיח בנגב המערבי, נעלמה זה מכבר. אנשיה, בני קיבוץ ובוגרי תיכונים תל אביביים שניסו ללכת כנגד הזרם בחברה הישראלית, אינם חיים בה עוד מזה שנים ארוכות. רק זיכרונה כאגדת שמאל מדברית ממשיך לחיות אחריה ומדליק ניצוצות בעיני מי שחושב שאפשר גם אחרת."

אביהו רונן, נובמבר 2023 

++

"ספר מיוחד ורב ערך, עם התייחסות להלכי נפש, למערכים אינטלקטואליים, להוגים, לסופרים, אפילו לקנטטה של באך. הוא מניח כי הערכים התרבותיים האלה צריכים להשפיע על עמדות פוליטיות, על גישות מוסריות, בלי לוותר. השמאל החדש מופיע כאן בחיוב החיים, בסוציולוגיה מדברת ולא משתיקה, באמונה של אהבה חופשית." 

מוקי צור 

"כמו באגדה סוציאליסטית התגלגל לאזננו, בכל פעם ממקור אחר, הסיפור על כרם שלום. אמרו עליו שזה קיבוץ שלא התסאב ולא התברגן. אמרו שבכרם שלום מתרחצים עירומים בבריכה, אמרו שיש שם שיחות קיבוץ ספונטניות, מישהו מציק לו משהו – הוא מצלצל בפעמון, כולם שומטים את הכול ובאים. הדברים לא קפאו בתקנונים, לא התמסדו. כאילו הכול התחיל שם מבראשית. אמרו שהם אידיאולוגים, מפגינים נגד עוולות ההתנחלויות ברצועת עזה ובצפון סיני, מארגנים עצומות, הם לא ינוחו ולא ישקטו על ששלום אמת וצדק ישררו כאן."   

יעל נעמן, היינו העתיד 

פרופ' אביהו רונן הוא היסטוריון. פרסם ספרים ומאמרים רבים בנושאי התנגדות יהודית בשואה ומנהיגות. ספרו 'נידונה לחיים' זכה בפרס הבינלאומי של יד ושם, 2013. חבר קיבוץ כרם שלום, 1979-1968. 

416 עמ', 98 ₪.