ציוויליזציות / לורן בינה / עם עובד

ציוויליזציות

לורן בינה / עם עובד

מה היה קורה אילו לא גילה קולומבוס את אמריקה, ובני האינקה היו פולשים לאירופה, מנחילים את דת השמש וכובשים את היבשת בהדרכת "הנסיך" של מקיאוולי?

'ציוויליזציות' הוא רומן היסטוריה חלופית, שמעלה השערה: שלושה דברים חסרו לאינדיאנים כדי לעמוד בפני הכובשים הספרדים: תנו להם סוסים, ברזל ונוגדנים למחלות, ושיניתם את תולדות העולם.

בתנאים אלה נוחת אפוא שליט האינקה אטַוַולְפָּה באירופה של קרל החמישי. מה הוא מוצא? את האינקוויזיציה הספרדית, את מרטין לותר ותומכיו ואת הקפיטליזם בחיתוליו; את פלא הכתב והדפים המדברים; מלכויות מותשות ממלחמות אין־סופיות; ים שורץ שודדי ים; יבשת קרועה ממריבות דת וירושה.

אך יותר מכול הוא מוצא אוכלוסיות מדוכאות, מורעבות, על סף התקוממות: יהודים אנוסים מטולדו, מוסלמים מגרנדה, איכרים גרמנים – במילים אחרות בעלי ברית. האם יעלה בידם של בני האינקה לייסד ביבשת אירופה עולם יפה וצודק יותר במקום זה שהצמיחה הדת הנוצרית?

יצירתו השאפתנית והמבדרת של לורן בינה, זוכה פרס גונקור וזוכה פרס האקדמיה הצרפתית לרומן זה, מביאה סיפור של גלובליזציה הפוכה – בזכות כישרונו המופלג של בינה, נדמה כי ביסודו של דבר רק קוצו של יו"ד חסַר כדי שתנצח ותהיה למציאות.

363 עמודים, 98 ש"ח.