לא אהבנו מדי / שוקי פרידמן / ידיעות ספרים

לא אהבנו מדי

שוקי פרידמן / ידיעות ספרים


האם יש דבר כזה יותר מדי אהבה?

אברם, סוחר בשוק של חיפה וניצול שואה, איש תם שלא היו לו אויבים, נרצח בחנותו. ז'קו, קצין משטרה מבריק, מקבל על עצמו את עול החקירה.

בין הכרמל לים, בסמטאות השוק, שיכוני עולים, שכונות ערביות, כפרים גליליים ובליל של שפות וטיפוסים הוא מחפש פתרון לתעלומה. יחד עם צמד פקודיו, זונה וחוקר שפות שמיות, וכשהוא לפות בין העולם התחתון מצד אחד וצמרת העיר חיפה מצד שני, מפלס לו ז'קו את דרכו צעד-צעד אל האמת שאיש אינו רוצה לדעת.

בספרו זה חוזר שוקי פרידמן לחיפה של שנות החמישים – על רחובותיה, בתיה ואנשיה. בשפה מפוארת ונגישה כאחד, וביד אמן בוטחת, הוא טווה עלילה מותחת ומרגשת, רווית אהבות ושנאות, שנעה בין קיום יומיומי שמח ודווי חליפות לבין העבר שמטיל את צלליו על הכול.ספר הפרוזה אותו כתב מהווה המשך, אבל גם תפנית מפתיעה ומרעננת ביצירתו של פרידמן. 

זהו רומן שמתחפש למותחן. סיפור על אהבה וגבולותיה. שחוקר את נפש האדם, ואת השלכות העבר על היכולת לבנות הווה ועתיד. 

הסיפור מתרחש בחיפה של שנות החמישים בתוך קהילה חרדית של ניצולי שואה. אברם, סיטונאי בשוק של חיפה נרצח בוקר בהיר אחד. ז'קו אסולין, חוקר ותיק ומוכשר אך רמוס במשטרת חיפה, ממונה על החקירה. סיפור החקירה הוא דיוקן אנושי ודיוקן של מקום ותקופה. חיפה של שנות החמישים, על אנשיה ורחובותיה קמה לנגד עיני הקורא. צללי העבר מתערבבים בתככי ההווה. אנשים של יום יום, נחשפים בגדולתם ואפסותם. אלוהים והאהבה מעורבבים זה בזה.

הסיפור הוא גם סיפורה של ישראל השלישית. זו שהלכה לאיבוד בקרב הזהויות הישראלי. סיפורם של ניצולי השואה, שאבדו את הכל, באו לישראל מתוך ציונות, ובנו את חייהם מתוך אפר המתים שהשאירו מאחור. קשי יום, נאבקים במציאות הקשה, נשכחים ומושכחים למשך שנים ארוכות. כדור שלישי לשורדי שואה, מספר פרידמן גם את סיפורם של אלו מחדש.

ד"ר שוקי פרידמן, מוסמך לרבנות ומשפטן המתמחה במשפט חוקתי ומוסלמי, מכהן כסגן נשיא במכון למדיניות העם היהודי ומרצה למשפטים במרכז האקדמי פרס. לאורך השנים עבד במשרד ראש הממשלה, ואף הוביל שינויי מדיניות הנוגעים ליחסי דת ומדינה. פרסם מאמרים ומחקרים רבים. זהו ספר הפרוזה הראשון שלו.

304 עמודים, 98 ש"ח.