הרבה יותר פשוט / יצחק פומרנץ / מטר

הרבה יותר פשוט

יצחק פומרנץ / מטר

"כילד ביליתי שעות רבות בהתבוננות במכונת התפירה של אמי. לא הבנתי איך היא עובדת. איך מצליח החוט התחתון להשתחל דרך הלולאות של החוט העליון. הבעיה העסיקה אותי עד שפתחתי את בסיס המכונה והתבוננתי איך היא עושה זאת. התפעלתי מאוד ממה שמצאתי שם. כעבור שנים, כשהתגייסתי ליחידת מודיעין ידועה והתחלתי לראיין מועמדים לתפקידי פיתוח, היה לי חשוב לשאול אותם בריאיון את השאלה הבלתי צפויה הבאה: האם תוכל להסביר לי איך פועלת מכונת תפירה?"

לפנינו ספר מקורי ובלתי צפוי המאגד מבחר תובנות מעניינות בתחומי המדע, ההמצאות, ההנדסה, החברה והפסיכולוגיה. אלו כלולות באחד-עשר חיבורים עיוניים הכתובים בקלילות, בבהירות ובהומור.

'הרבה יותר פשוט' משקף עולם תוכן עשיר של ממציא פורה וסקרן. החיבורים עונים על שאלות מסקרנות כמו: האם אגרנות היא מחלת נפש או ערך מבורך? כיצד אדם שמעולם לא ראה באר נפט מכבה שרפה בבאר נפט ימית? איך מתמודדים עם שאלות כבדות משקל כמו "מה נשמע" ו"מה העניינים"? מדוע חשובה ההבחנה בין המצאה לתגלית, או במה שונה החוויה של כתיבת ספר מכל כתיבה יצירתית אחרת? איך נדע אם הסיפור שלנו בפגישה חברתית מעניין את השומעים? האם שטחיות בעבודתו של המהנדס היא מגרעת או נכס? והאם המחבר הוא זה שהמציא את מדפסת התלת-ממד?

בין החיבורים נשזר סיפור מתח סוחף, פרוע, מרתק ומפתיע העוסק באחד הנושאים הנפיצים בארץ – זיהום האוויר במפרץ חיפה. הסיפור משתמש בהנדסה בדיונית כדי להציע פתרון לבעיה.

הספר כולל הערות שוליים המדגימות ומבהירות מושגים. בעזרת לינקים פשוטים יכול הקורא לעבור אל דפי אינטרנט שופעי הסברים, תמונות וסרטונים.

ד"ר יצחק פומרנץ הוא מהנדס וממציא ותיק, שלזכותו למעלה מ-100 פטנטים. זהו ספרו הראשון.

292 עמודים, 95 ש"ח.