מארי קירי ובנותיה / קלודין מונטיי / שוקן

מארי קירי ובנותיה
קלודין מונטיי / שוקן

משפחה אחת – שישה פרסי נובל.

מארי קירי (1934-1867), המדענית הראשונה והיחידה עד היום שזכתה בשני פרסי נובל בפיזיקה ובכימיה, עוררה השראה בעולם כולו. חרף נתוני פתיחה קשים – אֵם חולה בפולין הכבושה, אב שפוטר מעבודתו ואיסור על נשים ללמוד מדעים באוניברסיטאות — מארי קירי לא ויתרה ולמדה במחתרת. בהמשך הגיעה ללמוד בפריז ללא פרוטה, ותוך שנים מעטות חוללה מהפכה בעולם הרפואה ובמחקר הרדיואקטיבי לצִדו של בעלה, פייר קירי. היא סירבה לרשום פטנטים על גילוייה המדעיים, והעדיפה להעמידם לרשות הציבור.

דמותה כאישה וכאם ייחודית לא פחות. החינוך פורץ הדרך שהעניקה לבנותיה, אירן ואֶוו, הוביל כל אחת מהן לחולל גדולות ונצורות. 

אירן — שליוותה את אִמה כנערה עם מכשיר רנטגן נייד בניתוחי חיילים פצועים בשדות הקרב של מלחמת העולם הראשונה - זכתה אף היא בפרס נובל בכימיה, ונטלה חלק פעיל במאבק למען זכויות הנשים. 

אֶוו, הצעירה ממנה, בחרה בכתיבה ובדיפלומטיה: היא חיברה ביוגרפיה עתירת שבחים על אִמה, עבדה כעיתונאית בתקופת מלחמת העולם השנייה, התרועעה עם אישים רמי מעלה - ובהם בני הזוג רוזוולט, צ'רצ'יל ומהטמה גנדי - ומילאה תפקיד חשוב בשורות צבא צרפת החופשית בראשות הגנרל דה גול.

המחברת מפליאה לסרטט את דיוקנן של שלוש נשים מרתקות, שחייהן מזהירים וסבוכים, ושאומץ לבן, תבונתן והתגייסותן למען הכלל טבעו חותם ניכר עד ימינו אלה.

קלודין מונטיי - סופרת שספריה תורגמו לשפות רבות והיסטוריונית, דיפלומטית בעברה - היא בת למשפחת מדענים ידועה: אביה מתמטיקאי חתן פרס פילד, ואִמה, ז'וזיאן סֶר, היא כימאית שניהלה את ה"אֶקוֹל נוֹרמָל סוּפֶּרייר לבנות", שמארי ואירן קירי לימדו בו.

232 עמודים, 109 ש"ח.