זמן מיד שנייה / סבטלנה אלכסייביץ' / הקיבוץ המאוחד

זמן מיד שנייה 

סבטלנה אלכסייביץ' / הקיבוץ המאוחד

ספר זה הוא אירוע ספרותי יוצא דופן, יצירה מפעימה שלוכדת רגע היסטורי חד פעמי: המעבר מקומוניזם לקפיטליזם בברית המועצות. כשנה לאחר פרסומו של הספר הוענק לאלכסייביץ' פרס נובל לספרות.

סבטלנה אלכסייביץ' היא אמנית הפרוזה התיעודית, היא הפכה את ה"ראיון" – שיחה המתנהלת לרוב ליד שולחן המטבח – לז'אנר ספרותי רב-עוצמה. ספריה מבוססים על הקשבה ועל רישום עדותם של אנשים מן השורה, תוך התמקדות בכל אותם פרטים בנאליים לכאורה שההיסטוריה הגדולה חולפת על פניהם בסערה, אלה שאינם נחרתים ברישום קורות הימים.

ברגישות ובכשרון מזהיר רוקמת אלכסייביץ' עדוּת לעדוּת לכלל תמונה מקיפה, שיש בה פרשנות עומק של חברה, תרבות וכלכלה. ספרה ממחיש לָעומק חיים תחת משטר טוטליטרי דכאני ומתוך כך עולות שאלות נוקבות על רוח האדם. הרלוונטיות של הספר אוניברסלית וחוצת גבולות ויש בו תרומה מכרעת להבנת העולם שבו אנו חיים גם היום. 

לפנינו חשוב ומטלטל, המפעיל את האינטלקט ואת הרגש בעת ובעונה אחת. זהו תרגום ראשון לעברית מיצירתה של אלכסייביץ'. 

סבטלנה אלכסייביץ' נולדה באוקראינה, 1948, וגדלה בבלארוס, עיתונאית חוקרת, מסאית ואמנית התיעוד, כלת פרסים ספרותיים רבים. בשנת 2015 הוענק לה פרס נובל לספרות. חבר השופטים אמר על ספריה שהם "מתעדים ברב-קוליות את הסבל והאומץ האנושי של זמננו".

 470 עמודים, 108 ש"ח.