בית נע ברוח / אהובה בר-לב / קינמון

בית נע ברוח

אהובה בר-לב / קינמון

שרה קלימי, ילדה רגישה וחולמנית, גרה בבית עשוי חמר. כשהבית נחרב, היא עוברת עם משפחתה בין בתים זמניים ונאחזת בכיסופיה אל ירושלים; כשהשמועות על המדינה שקמה בארץ האבות מגיעות אל תושבי המַהַַלֶה, השכנים המוסלמים הופכים להיות סכנה ממשית ובמקביל – אסון כבד מתרגש על שרה ועל אימה. 

על רקע הנופים הירוקים והמושלגים של הרי הזגרוס שבכורדיסטן הפרסית, נרקם סיפור הופך-קרביים שממשיך במדינת ישראל המתהווה. שרה, גיבורת הספר, מסתפקת במסעה בבתים  ארעיים, נעים ברוח, ומשוועת למצוא את הפינה היציבה והחמה של הבית החסר בתוכה. 

זהו רומן היסטורי שנכתב לאחר תחקיר מעמיק שערכה המחברת, שכתבה אותו על בסיס חוויות אישיות, כמי שנעקרה משכונת ימין משה. 

אהובה בר-לב: "צלקות הפינוי נצרבו בנפשם של רבים מאנשי קהילת ימין משה; נחשפתי אליהן בדרכים שונות במהלך חיי ורציתי מאוד להביא מרפא לצלקות האלה, לסגור מעגל עבור כל התושבים שפונו. באותה הנשימה, רציתי מאוד לספר את הסיפור האנושי של העלייה מכורדיסטן, שלא קיבלה את מקומה הראוי בתודעה הישראלית כעלייה חלוצית וציונית". זהו סיפור על מרדף עיקש אחר החלום, שעובר בתוך כאבי הגירה, עקירה וחלוציות, משפחתיות והיעדרה. סיפור מעצים על נשים חזקות ופורצות דרך, עוד לפני שידעו פמיניזם מהו. זהו גם סיפור מסעה המרתק של שרה, שמגיעה אל מדינה צעירה, מדינה שלא תמיד ידעה לתת בית אמיתי לעולים ופצעיה נחרתו בליבם.  

אהובה בר-לב היא ירושלמית מבטן ומלידה. חובבת אפייה, נשואה, אמא וסבתא, ועוסקת גם בניהול תוכן, בכתיבה ובעריכה של מאמרים, כתבות וספרי עיון. בשנים האחרונות כתבה סיפורים קצרים לקהל קוראיה בפייסבוק. "בית נע ברוח" הוא ספר הביכורים שלה. 

258 עמודים, 98 ש"ח.