אי החירות / ימימה חובב / ידיעות ספרים

אי החירות 

אי החירות, ימימה חובב, ידיעות ספרים

על אונייה העושה את דרכה אל ארצות הברית של אמריקה, ניצבת חנה מוסקוביץ', צעירה יהודייה מהעיירה ליפשיק שבפלך קייב. ימים ארוכים של הפלגה מפרכת מסתיימים אל מול דמותה האדירה של האישה נושאת הלפיד – סמל החירות של המולדת החדשה. אך זוהי רק תחילתו של מסע אחר – קשה ומפותל בהרבה. חנה דורכת לראשונה על האדמה הזרה וקולו של אביה, שנהג לומר כי אמריקה היא עמא ריקא, שאבניה טמאות ורחובותיה טמאים, מהדהד בראשה. אך היא נכנסת בשעריה באומץ, כדי להשיב לעצמה את חירותה שנגזלה ממנה; את החירות ואת האמון שאיבדה בכוחה של האהבה.

'אי החירות' הוא סיפורה הנוגע ללב של חנה, אך גם סיפורם הגדול של היהודים שדרכו בחרדה ובהתרגשות על סיפו של העולם החדש. הוא מוליך אותנו אל הדירות הצפופות של הלואר איסט סייד בניו יורק, אל החדרים המחניקים של סדנאות היזע ואל הרחובות שוקקי החיים שהעתיקו את חיי העיירה אל העולם החדש. בתוך כל אלה ומול עוצמה בלתי-נתפסת של רוע אנושי, אבל גם בחסותה של מידה בלתי-מבוטלת של נדיבות ואהבה, נאבקת חנה לפלס את דרכה לקראת חיים של חופש, שהשגתם קשה שבעתיים בעבור אישה יהודייה. המסע הזה יהיה מלווה בכאב שיפיל אותה פעם אחר פעם.

ימימה חובב היא סופרת והיסטוריונית המתמחה בתולדות עם ישראל בעת החדשה. בעלת תואר דוקטור בהיסטוריה מהאוניברסיטה העברית, מלמדת היסטוריה במסגרות אקדמיות שונות ומחנכת בבית הספר פלך בירושלים. הרומן הקודם שלה "אורנים" (ידיעות ספרים, תשע''ז) זכה לשבחים רבים.

ספרה החדש מופץ בימים אלו בחנויות הספרים וכבר הספיק לזכות בביקורות נלהבות.