כשרון דיבור / שרי שביט / אחוזת בית

כשרון דיבור

שרי שביט / אחוזת בית  

הוא סופר ותיק, מפורסם ומצליח. היא סטודנטית צעירה בחוג לספרות. הוא נוסע למדבר בדרום הארץ כדי להתבודד ולכתוב רומן. היא רוצה לבקר את קברי הוריה שבדרום. היא מציעה לו הסעה. הוא מסכים. שניהם משוחחים, מתקרבים, מגששים, מתקרבים עוד. ועוד.

עשרים שנה יחלפו עד שיפגשו שוב.

"כשרון דיבור" מאת שׂרַי שביט הוא מכתב סמוי שכותבת אישה לאהובהּ המבוגר, החושף את הקשר בין התאהבות לפיכחון, בין תשוקה לבין אובדן.  

הגיבורה של "כשרון דיבור" היא סטודנטית לספרות שמתאהבת בסופר מפורסם שמשנה את חייה. הוא מלמד אותה איך לאהוב, איך לדבר, איך לכתוב ואיך לחיות. למרות ששניהם יתומים ומזדהים זה עם זה מתוך פצע עמוק, מערך הכוחות ביניהם רק הולך ומסתבך. היתמות מחולקת בספר בין הגיבורים, עד כדי כך שהאבל והאובדן מקבלים ביטוי בתשוקה גופנית ובמעשה הכתיבה. הרומן האסור ביניהם הוא סיפור אהבה סוער ואירוטי. 

זהו גם סיפור על שליטה ויחסי כוחות של מגדר והמרחב הספרותי - למרות שהרומן מתנהל במסדרונות האקדמיה, בברים של לילה ובפסטיבלי סופרים, מקומות ניטרליים לכאורה, הוא מתאר ברבדים עמוקים יותר אשה שפורצת למרחב גברי שאסור עליה.  

שרי שביט היא סופרת, משוררת ועורכת ספרות וטלוויזיה. היא עורכת את כתב העת מאזניים, עורכת תסריטים לטלוויזיה, משמשת כסקאוט הרשמית של שידורי קשת, ומפתחת דרמה היסטורית לבית הפקה בחו"ל.  

שרי מלמדת כתיבה יוצרת באוניברסיטת תל אביב, ונמנית על צוות התוכן של "סוכן תרבות". שרי נבחרה השנה לתוכנית יזמי התרבות של האיחוד האירופי, אליה התקבלו עשרה אנשי תרבות בלבד מכל העולם, במטרה ליצור שיתופי פעולה בינלאומיים. במסגרת התוכנית היא עתידה לערוך ספר ישראלי-פלשתיני, ולאצור פסטיבל שירה בינלאומי. היא גם כותבת דוקטורט על הסופרות הראשונות שכתבו בשפה העברית בא"י בימי העלייה הראשונה. שיריה תורגמו לצרפתית, גרמנית, אנגלית והינדית. 

בעברה ערכה את מדור הספרות של ynet, עמדה בראש מחלקת הפרוזה של הוצאת "מטר", יזמה, הפיקה והשתתפה בעשרות אירועים ספרותיים בארץ ובעולם.  

112 עמודים, 84 ₪.