לא עסק לאישה / פ"ד ג'יימס / עם עובד

לא עסק לאישה 

פ"ד ג'יימס / עם עובד 

קורדליה גריי מגיעה למשרדה בבוקר יום ראשון ומגלה שמעסיקהּ מת. הוא מוטל על שולחנו בשלולית דם ,ופתק שהשאיר מסתיים במילים אלו: "הורשתי לך את העסק, תודה ובהצלחה".

מה תעשה צעירה בת עשרים ושתיים בסוכנות בילוש? זה לא עסק לאישה, אומרים לה כולם, ואילו היא נחושה לשמור על מפעל חייו של ברני ולהציל את כבוד האיש שבחר למות על שולחן עבודתו.

החקירה הראשונה גדולה על מידותיה; עליה לחקור את נסיבות מותו של סטודנט צעיר מקיימברידג', לשאול מי רצה שימות ומה מסתירים חבריו לכיתה, אביו ואהובתו. הגבלות מטשטשים במהירות.

קורדליה מזדהה עם הקורבן, מתגוררת בבית שהוא מת בו, חיה מחדש את רגעיו האחרונים. ייתכן שהיא תגלה מי הרוצח, אך האם תצליח לשמור על שפיותה? 

"רציתי לכתוב גיבורה אמיצה וחכמה שמתעמתת עם קשיים עצומים ונחושה להצליח בעבודה שאיש לא מאמין שהיא יכולה לה", כתבה פ"ד ג'יימס על הספר הזה, שבשנת צאתו לאור כבר הייתה ידועה ברחבי העולם.

בזכות סדרת הבלש על המפקח דלגליש היה שמה שֵם שני לספרות הבלשית כולה ,ואלפים חיכו לספרה הבא בקוצר רוח.

בכל זאת בחרה ג'יימס לכתוב דמות חדשה ולא ידועה, נערה אבודה.

קורדליה גריי לא חוגרת אקדח ולא תנצח בקרב אגרופים, אבל היא החלון הבהיר ביותר לנפשה של פיליס דורותי ג'יימס, האישה ששמה חבוי בראשי התיבות המפורסמים שבספרי המתח. 

זהו תרגומה האחרון של יעל רנן, מהחשובות במתרגמי ישראל. השפה הישירה, המעודנת והחמה של פ"ד ג'יימס זכתה לתרגום יפה ועשיר והרומן הזה הוא הזדמנות נהדרת להחזיר את ג'יימס למרכז הבמה.

237 עמ' * 88 ש"ח.