לזמן קצר יש בנו קסם / אושן וונג / מטר

לזמן קצר יש בנו קסם

אושן וונג / מטר 

ספר הביכורים (שבימים אלו מועבד גם לסרט) של הסופר והמשורר המוערך ועטור הפרסים אושו וונג.

מדובר בסיפור חצי אוטוביוגרפי של משפחה שברחה מווייטנאם, ושל צעיר (סופר, קוויר) שמנסה להבין את המיניות שלו, מקומו בעולם והטראומה שממשיכה לעצב את חייו. הוא כתוב באופן אפיזודי, כמכתבים לאמו שלא יכולה לקרוא באנגלית, כהוקרה על שגידלה אותו וכביטוי עצמי נואש והכרחי.

הספר נוגע בנושאים כמו שפה, מגדר, זהות, גבריות רעילה, ומשבר האופיאודים בארה"ב. וונג שנולד ב-1988 בשדה אורז בסייגון, כבש את עולם הספרות בסערה וטקסט מהספר הנ"ל אף כיכב במבחני הבגרות של אוסטרליה (HSC).

וונג עצמו לא ידע לקרוא עד גיל 11, אבל בטרם מלאו לו 30 כבר הוכרז ככוכב עולה בשמי השירה עם השוואות לאמילי דיקינסון וג'ררד מנלי הופקינס. 

זהו מכתב מבן לאמו שאינה יודעת לקרוא. הוא נכתב כשהמחבר, "כלב קטן", היה בשנות העשרים המאוחרות לחייו, וחושף היסטוריה משפחתית שהחלה לפני שנולד – היסטוריה שנטועה בווייטנאם ומשמשת כפתח לחלקים בחייו שאימו לא ידעה מעולם. הכול מוביל לתגלית בלתי נשכחת. 

הספר הוא עדות לאהבה הטעונה אך הוודאית בין אם יחידנית לבנה, ויש בו גם התחקות כנה להחריד אחר גזע, מעמד וגבריות. 

הספר שואל שאלות שעומדות במרכז ההוויה האמריקאית, ושקוע כמונו בהתמכרות, אלימות וטראומה, אבל גם מלוּוה בחמלה ועדינות. 

הספר מדבר על העוצמה הטמונה בסיפור סיפורך וגם על הדממה שמחריבה את מי שלא מצליחים לשמוע. 

אושן וונג כותב בדחיפות ובחן מדהימים על אנשים שחיים בין עולמות שונים לגמרי ושואל איך אנחנו נרפאים ומצילים זה את זה בלי לזנוח את מהותנו האישית. השאלה איך לשרוד וגם למצוא בכך סוג של אושר, עומדת בבסיס רומן הבכורה החשוב ביותר שיצא זה שנים. 

98 ₪ s 224 עמודים.