אפקט נוצת הקסם / מלאני וורנר / מטר

אפקט נוצת הקסם
מלאני וורנר / מטר

כולנו מכירים מישהו שנרפא באורח פלא לאחר טיפול ברפואה אלטרנטיבית כלשהי: חבר שכאב הגב הכרוני שלו נעלם אחרי סדרת מפגשים עם מטפל בדיקור או כירופרקט; קרובת משפחה עם בעיות עיכול שהחלימה בעזרת תרופות צמחיות; חבר לעבודה שההפרעה האוטו-אימונית שלו זכתה להפוגה פתאומית בלתי מוסברת הודות למרַפא באנרגיה או לסדנת הילינג. 

הסיפורים שכיחים ורבים מכדי להיות מומצאים, אולם הם אנקדוטיים מדי וחורגים מהזרם המרכזי של הרפואה ולכן אינם זוכים להתייחסות מדעית רצינית. איך נוכל להסביר אותם ואת הפופולריות הגוברת של הרפואה האלטרנטיבית באופן כללי? האם קיים בסיס ביולוגי לפרקטיקות כמו דיקור, טאי צ'י, כירופרקטיקה או ריפוי באנרגיה. 

מי הם המטופלים והמטפלים שמספרים את הסיפורים האלה ומדברים על מושגים מיסטיים כמו צ'י, צ'קרות ומרידיאנים? איך האקופונקטורה באמת עובדת, מהו אפקט הפלצבו שמשפיע על כולנו, ומדוע מדענים גרמנים מתעקשים שהכול בראש שלנו? 

בספר זה, מנסה הסופרת והעיתונאית רבת המוניטין מלאני וורנר לענות על השאלות האלה, ולוקחת אותנו למסע חשוב ומרתק בעולם הרפואה האלטרנטיבית. 

היא מציגה את העמדות השונות בנושא, מבקרת במרפאות מחקר יוקרתיות ובבתיהם של אנשים מן השורה, בודקת את הבסיס המדעי של התוצאות המופלאות לכאורה של הפרקטיקות האלה, ומגלה לא רק את הכוח הרפואי של האמונות והשפעות הפלצבו, אלא גם את הטווח, המגבלות, והשימושים של מערכת מפתיעה של ריפוי-עצמי שקיימת בתוכנו. 

הספר סוקר באופן מרתק כמה מהטיפולים הפופולריים ביותר, מספר על האנשים שמבקשים אותם, על המדענים שחוקרים אותם, ועל הסיבות שאולי בגללן הם מצליחים.


260 עמודים, 108 ש"ח.