המתנדב / ג'ק פרוודר / מודן

המתנדב  

ג'ק פרוודר / מודן


בקיץ 1940 התנדב ויטולד פילצקי לגלות מה עלה בגורלם של אלפי אנשים שנכלאו במחנה ריכוז חדש בשם אושוויץ. הוא יצר לעצמו זהות בדויה, נתפס בכוונה ונשלח למחנה. במשך שנתיים וחצי אסף הוכחות לפשעיהם המחרידים של הנאצים והבריח אותן אל מחוץ למחנה. 

אך פילצקי לא הסתפק בכך, וגייס מתוך המחנה לוחמים נוספים, במאמץ לארגן פעולות שישבשו את תוכניותיהם של הגרמנים. כשגילה כי מה שמתרחש באושוויץ הוא חלק מ"הפתרון הסופי", הוא הצליח לברוח, לחמוק מהנאצים על פני יותר מ־1,500 קילומטרים של שטח כבוש, ולהעביר את ממצאיו ללונדון לפני שיהיה מאוחר מדי.

 הידיעות שהעביר פילצקי היו אחד הגורמים המשמעותיים שפקחו את עיני בעלות הברית והשפיעו עליהן לפעול נגד הנאצים. אך המשטר הקומוניסטי בפולין של אחרי המלחמה לא התייחס אליו כגיבור, אלא כבוגד. שמו נמחק על ידי השלטונות והתגלה שוב רק לאחרונה. כעת נחשף הסיפור של ויטולד פילצקי על כל היבטיו - ההרואיים והטרגיים.

 ג'ק פרווד'ר הוא עיתונאי וסופר בריטי־אמריקאי ששירת בעיראק ובאפגניסטן. המתנדב, ספרו הראשון על מלחמת העולם השנייה, זכה בפרס קֹוסטה, תורגם ל־25 שפות ונכלל ברשימת הספרים הטובים ביותר של 2020 מטעם הסאנדיי טיימס והפייננשל טיימס.

432 עמודים, 98 ש"ח.