חדר החושך של דמוקלס / וילם פרדריק הרמנס / עם עובד

חדר החושך של דמוקלס

וילם פרדריק הרמנס / עם עובד


בימיו הראשונים של הכיבוש הנאצי בהולנד, בחנות הטבק של אוֹסֵוָאוּט סמוך לעיר ליידן, צץ פתאום קצין ששמו דוֹרבֶּק. האיש דומה דמיון מפליא לאוֹסֵוָאוּט, רק שערו כהה ומראהו נועז. דורבק מגייס את אוֹסֵוָאוּט לשלל משימות מסוּכָנות נגד הגרמנים: פיתוח תמונות ומסירתן, הסתרת סוכנים בריטים ואפילו רצח משתפי פעולה עם הנאצים. מיהו דורבק זה ומנין הופיע, וכיצד קורה שאחרי המלחמה מואשם אוֹסֵוָאוּט דווקא בבגידה במולדת? האם יעלה בידו של אוֹסֵוָאוּט להוכיח שהיה בצד הנכון – או שמא זיכרונו מתעתע?

'חדר החושך של דמוקלס', מן הרומנים המכוננים על מלחמת העולם השנייה, מעלה שאלות על זהויות וכפילים, על אידיאליזם ואופורטוניזם באהבה ובמלחמה, על כוונות טובות ועל אשמה, ובראש ובראשונה על הידיעה ומושג האמת. הוא נקרא הן כעלילה בלשית מותחת, הן כסיפור פסיכולוגי, והן כרומן פילוסופי שבו חוסר היכולת להכיר את המציאות מביא לידי כך שגם את העבר אי אפשר להכיר.

וילם פרדריק הרמנס הוא אחד מסופריה הגדולים של הולנד. ספר זה הינו מפסגות יצירתו וקלאסיקה מודרנית; יצירת מופת חדה כתער, שמאתגרת את המחשבה ואת תפיסות המוסר גם כיום, לא פחות מאשר בזמן כתיבתה.

384 עמודים, 98 ש"ח.