אלמה מאטר / גייל גלבוע פרידמן / מטר

אלמה מאטר 

גייל גלבוע פרידמן / מטר

הספר נפתח בטקס סיום התואר הראשון בחוג למתמטיקה בטכניון, סטודנטים נרגשים ונאומים משמימים. לקראת סיום הטקס הסטודנטים נחרדים לגלות את גופתה של המרצה הבכירה שקפצה אל מותה. נמרוד מחוויר- היא היתה המנטורית שלו והוא מצידו גם חושק בה ומאמין שזה הדדי. הוא מחליט להישאר בחוג במסלול לדוקטורט, למרות ששום דבר לא בא לו בקלות.

הספר מתאר את החוג למתמטיקה ואת התלמידים והמרצים בו בהומור אבל גם במבט ביקורתי על האנשים שחיים במספרים, מתאהבים במספרים - וכן, גם מתים במספרים. גייל גלבוע פרידמן מיטיבה לתאר את האובססיה של אנשים לתחום מסויים - מה שגורם להם להיות עיוורים למציאות.

למתמטיקאים יש הומור משונה וטקסים לא שגרתייםיש להם צורת מחשבה אחרת משל שאר האנשיםועם הזמן הנפש שלהם נהיית אחרתהאם הם מסוגלים לאהוב?

אם תספרו להם שהאנושות נכחדה ותבקשו מהם לחשב את תוחלת הזמן עד שנתרבה מחדשהם יתייחסו לכך כאילו מדובר בחידה על עציציםאם תספרו להם שבניתם צינור של דם ממטולה לאילת ואתם רוצים למקסם את קצב הזרימה – הם יפתחו את הספר על משוואות דיפרנציאליות חלקיות מבלי לשאול של מי הדםלאן הוא זורםאת מי הרגתם ומה היתה מטרה.

מתמטיקאים הם פנטזיונרים ואובססיבייםוכך גם נמרודגיבור הספרנמרוד הוא סטודנט למתמטיקה בטכניון שמפתח אובססיה כלפי המרצה שלו יערהואפילו מאמין בכל לבו שזה הדדיעד שהיא מחליטה להחריב את טקס הסיום של התואר הראשון שלו וקופצת אל מותהמה גרם לה לעשות זאתמה זה אומר על נמרוד עצמו

ואיך הוא בכלל ממשיך מכאןהספר לוקח אותנו למסע אל תוך נבכי האנשים שחושבים במספריםמרגישים במספרים ואפילולמרבה הצערמתים במספריאבל הספר הוא לא רק על מתמטיקאיםאלא על כל מי שתקוע בפנטזיהכל מי שבונה עולם מקביל ומדבר בשפה משלוכל מי ששוכח להבדיל בין חלום למציאות

ד"ר גייל גלבוע פרידמן היא חברת סגל וחוקרת באוניברסיטת רייכמןאת התואר הראשון והשני השלימה בטכניון ואת התואר השלישי באוניברסיטת תל אביבהיא מציגה את עבודות המחקר שלה בכתבי עת מדעיים ובכנסים בין לאומייםגייל מרצה על מתמטיקה ומחשבים בפני מנהלים וסטודנטיםהיא פרסמה שלושה ספרים: 'שוקולד', 'כולם שונאים מתמטיקה' ו'אני חושב משמע אני טועה' (ביחד עם ד"ר חיים שפירא). 'אלמה מאטר' הוא ספר הפרוזה הראשון שלה.


200 עמודים, 95 ש"ח.