להציל את יוֹלָה / שמואל דוד / רימונים

להציל את יוֹלָה 

שמואל דוד / רימונים

ספר נוער לגילאי 14-17.

בחיים האמיתיים, יוֹלָה היא למעשה שורדת השואה נינה דינר – מי שסיפורה האישי טלטל לבבות בכל העולם; כילדה, היא ניצלה ממוות במחנה ההשמדה לאחר הסלקציה, כשיועדה ללכת לצד אלה שהולכים אל מותם, כשכלבו של מפקד המחנה, ד"ר רוסט המרושע, אימץ אותה והביע חיבה עמוקה אליה, יותר מכל האסירים שבמחנה. 

בתחילת המלחמה נשלחה דינר לעבודות כפייה, אך באורח פלאי, בכל פעם שנתקלה בכלבו של הקצין, הוא היה מתקרב כדי לזכות ממנה לחום, ליטופים ואהבה וגם זיכה אותה בליקוקים חמים. הדבר לא נסתר מעינו של הקצין הנאצי, שמדי פעם היה משאיר לנינה מעט מהמזון של הכלב ולפעמים פרוסה יבשה נוספת  – וככל הנראה כך שרדה את התנאים הקשים שבמחנה. 

כשהרוסים פלשו ונינה עמדה בתור אל מותה, הגיע אותו קצין נאצי עם כלבו, אך הוא לא זיהה אותה שכן הייתה כה שדופה, מלוכלכת ועלובה. הדני הענק  ניגש אליה וליקק אותה ממושכות. הקצין קרא לה לצאת מהטור ודן אותה לחיים. הכלב בעל הכתמים השחורים היה מי שגזר את גורלה של נינה לחיים והציל אותה, ולימים – בביתה בקרית אונו, ביקשה לפגוש כלב כזה שיהיה זהה למי שהיה מושיעה באותה תקופה חשוכה, וכך סגרה מעגל מופלא. 

הסיפור הזה הפך להשראת ספרו של שמואל דוד, "להציל את יולה" והוא הצליח לשזור את הסיפור בעלילת נעורים נפלאה ועכשווית ויצר ספר נוער מרתק שקשה להפסיק לקרוא בו.

בספר מגולל שמואל דוד גם את סיפורו של תום, נער בן חמש-עשרה שעבר עם הוריו וכלבו דינגו, מהכפר אל העיר רמת גן. יוֹלָה היא שורדת שואה, שכנתו הקשישה של תום ובין השניים נרקמת ידידות מיוחדת.

שמואל דוד הוא בעל תואר שני בפיזיולוגיה ולקראת דוקטורט בנוירופיזיולוגיה של המוח, בהדסה עין כרם. הוא גדל במושב בגליל המערבי, ואחרי הצבא עבר להתגורר בירושלים. לאחר שהקים פה את משפחתו, חי איתם תקופה בארצות הברית, וכעת הם מתגוררים בתל-אביב. 

200 עמודים, 84 ש"ח.

קישור לרכישה באתר רימונים