דבר קטן וטוב / ריימונד קארבר / מודן

דבר קטן וטוב 

ריימונד קארבר / מודן

חידוש ומתיחת פנים לספרו הנפלא של ריימונד קארבר שראה אור לראשונה לפני 40 שנה.   

ריימונד קארבר, נחשב  לאומן הסיפור הקצר למחייה הסיפורת האמריקנית בשנות  ה -70 וה-80.

ספרו זה, שראה אור בשנות ה-80, השפיע על כותבים רבים בתחומי הספרות והקולנוע, חלק מסיפוריו היו הבסיס לסרט שורטקאטס של רוברט אלטמן .דבר קטן וטוב  נחשב לקובץ הסיפורים החשוב של קארבר, הדפסתו מחדש תוך שמירה על תרגומו המצוין של משה רון, הוא הזדמנות לחשיפה לקהל הקוראים הצעיר שלא מכיר את יצירתו ומפגש מחודש לקהל אוהדיו הוותיק.  

תקציר: בקובץ הסיפורים שהיה לקלאסיקה מודרנית מביא ריימונד קארבר את סיפוריהם של אנשים רגילים בני המעמד הבינוני שנחלו תבוסה במרוץ אחר החלום האמריקאי. באמצע החיים קורה להם משהו - תאונה, פיטורים, ביקור אצל חבר - והם נופלים לתוך סדק במציאות החברתית, שהיה שם תמיד מתחת למעטה הדק והשברירי של השגרה. הם תקועים שם ואין מי שיחלץ אותם. 

ריאליזם חף מצדקנות ומהנחות ובשפה יומיומית אינטימית חסכנית וריאליסטית, מתאר רב־האמן של הסיפור הקצר את קורותיהם ומצבם. אלא שבניגוד אולי לצפוי, אצלו - מתוך הייאוש, האלכוהול ותחושת חוסר המוצא עולות חמימות אנושית ואהבת אדם שכמוהן כמעט כקריאה למהפכה מוסרית שלמה.

ריימונד קארבר, 1988-1938, היה סופר ומשורר אמריקאי שנפטר מסרטן הריאות. סיפוריו נמנים עם יצירות המופת החשובות ביותר של הסיפורת האמריקנית בת זמננו.