מיניון / ג'ניפר בר לב / עם עובד

מיניון

ג'ניפר בר לב / עם עובד

רומן ראשון, הומוריסטי שנון ונוקב וקצת פרוע, של האמנית ג'ניפר בר לב. אמנית ידועה ומוכרת, (רעייתו לשעבר של דויד טרקטקובר), עבודות שלה מוצגות במוזאונים בארץ ובעולם (בין היתר במוזיאון תל אביב ובמוזיאון ישראל). 

ג'ניפר נולדה וגדלה בוושינגטון ועלתה לארץ בהיותה בת 25. אנגלית היא שפת הכתיבה שלה. ספרה זה הוא למעשה מעין ממואר אמריקאי, מאמצע שנות העשרים. זהו סיפור התבגרותה של הגיבורה – מיניון, ובמידה רבה  התבגרותה המינית, אבל הוא גם סיפור של ההתבגרות הנשית האמריקאית בשנות ה-30, ה-40 וה-50 כשהוא מסופר מבעד לחוויותיה הייחודיות והפרועות של צעירה יהודייה מבית טוב. 

הניכור הרגשי שלה, התחושה שנשיותה – ובעיקר שדיה המפותחים – מכתיבה את גורלה, היקלעותה למצבים המסכנים את שלומה הנפשי והגופני – כל אלה מהדהדים שוב ושוב גם את הפערים בין דימוי עצמי למציאות בשכבה מסוימת של נשים יהודיות אמריקאיות, הנחשפת ברגעים של פתיחות אינטלקטואלית ושל גזענות חשוכה, של ניצול וטיפוח. 

בלשון עשירה ובכישרון רב היא מתארת דמויות ומצבים שנדמה לנו כי הם מוכרים עד קלישאה – הצעירה המוגנת הנמשכת ל"ילד הרע" עם הבריליינטין בשיער, מועדוני הלילה של מיאמי, תיירת אמריקאית בישראל של תקופת הצנע – וחושפת בהם מורכבויות לא צפויות.

331 עמ', 88 ש"ח.