מוציאה לשון, שלומית עוזיאל, עם עובד


מוציאה לשון

שלומית עוזיאל / עם עובד

הפתעות מהמגירה הסודית של העברית.

על הרגעים והמקומות שהולידו מילים;  על שגיאות עם היגיון; על היחסים המורכבים עם השפה התקנית; על הדיוק המדעי של מטבעות לשון; מה משותף לתירס ולחרסינה? על טעויות, עורכים וצפעונים?  איך קוראים ליותר מחד-קרן אחד?

בואו לפגוש את השפה העברית כפי שמעולם לא הכרתם אותה: גברת הרפתקנית שאספה אוצרות ברחבי העולם, נערת גומי המסוגלת להתמתח לשלל כיוונים לא תקניים ומפתיעים.

מבחר של רשימות קצרות, מלאות הומור ושובות לב על הדרכים שבהן מילים נוצרות ומדלגות בין שפות, על יחסי אהבה-שנאה שלנו עם השפה התקנית ועל שגיאות מצחיקות שמחוללות שינויים בלשון.

בילוש אחר מקורות מילים מעלה לעיתים גילויים בלתי צפויים. האם ידעתם למשל שהמילה "אחוז" מקורה בתנ"ך? יש מילים שנוצרו בעקבות טכנולוגיה חדשה או מוצר חדש;

כך זכינו ב"מקלדת", ב"גוזייה", וב"להקליק". יש מילים שנוצרו בעקבות אירועים, כגון הפועל "לאתרג", המציין יחס עדין ומגונן של התקשורת לפוליטיקאי,

ויש מילים שהגיעו אלינו משפות אחרות – כמו "תאריך" שמקורה בערבית או "סוכר" שמקורה בסנקסריט. המסע בעקבות המילים האלה שופע גילויים מפתיעים, מצחיקים ומחכימים עלינו ועל השפה שבפינו.

שלומית עוזיאל היא עורכת תוכן ולשון בעלת רקע אקדמי בלשון ובבלשנות, במדעי החיים ובהיסטוריה ופילוסופיה של המדע. כיהנה כעורכת כתב העת למדע ולמחשבה "גליליאו". והיא גם מחברת הבלוג המצליח הקוראת הראשונה, העוסק בשפה, בלשון העברית ובעריכה.

223 עמ', 88 ש"ח.