חלום לדויד / דעאל שלו / כינרת

חלום לדויד 

דעאל שלו / כינרת  

ראשית שנות התשעים. בוגרי תיכון דתיים מכל רחבי הארץ נסחפים אל מודל מכינתי חדש, מלהיב ורב־עוצמה, המבקש לרומם את העם ולהצמיח אור מתוך האפלה. הנערים נמשכים כפרפרים אל אש החזון ונסחפים במערבולת אמונית: חישול הגוף לשירות ביחידות עילית וריתוך הרוח והנפש בצדק משיחי. מבקשים היו להחזיר אל במת ההיסטוריה את רכב ישראל ופרשיו.

אך למציאות תוכניות אחרות. בפסיפס של סיפורים הארוגים זה בזה, מתמודדים דויד, גיבור הספר, כמו גם בני מחזורו, עם הפער בין מגבלותיהם האנושיות ובין הציפיות האדירות המוצבות להם מבחוץ ומבפנים. שאלות של משיכה מינית מול פרישות, הגשמה לעומת הקרבה וזהות מול שייכות עולות ומגיעות לכדי הכרעה דרמטית. הנערים שנכנסו למכינה כילדים, יוצאים ממנה כאנשים אחרים, אולם לא באופן אליו פיללו רבניהם. 

רומן הביכורים של מחבר ספרי העיון רבי־המכר, דעאל שלו, מציע לקורא העברי הצצה לעולם סגור ומסקרן בעל השפעה מכרעת בתולדותינו - עולמה של מכינה קדם צבאית בשומרון, בימים שקדמו במעט לרצח רבין. בדרך רבת תעוזה ועומק מישיר שלו מבט מפוכח ואוהב כאחד אל יושבי המכינה. מסיפוריהם האישיים הוא רוקם ביוגרפיה רב שכבתית בעלת אמירה מנוסחת, חדה כתער, אך מלאת חמלה ואהבת אדם. 

בעטו של מי שהתחנך במכינה דומה, מצייר שלו תמונה מורכבת של החברה הישראלית, על הקסם ועל המאיים שבה, ובוחן את התמורות שחלו בנו ובערכינו עם חלוף השנים. 

דעאל שלו, יליד 1971, נשוי ואב לשלושה, תושב תל אביב, יזם הייטק, בלוגר מרצה וסופר. בוגר המחזור השני של מכינת בני־דויד בעלי. מחבר רבי־המכר 'הסוד הקדמוני' ו'ביטקויין'. 

 293 עמ', 98 ₪.